Mundur polowy letni 124Z/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 2003 - 2011
Zastąpił 124/MON
Zastąpiony przez 123UL/MON
Nadruki maskujące / kolory Pantera
Tkaniny zasadnicze
  • US-21
Producenci Ima, Kama, Nowa Ruda, Wybrzeże
Pod koniec 2003 roku wdrożono do produkcji nowy wzór munduru polowego tropikalnego 124PI/MON, który wraz z równolegle wdrażanym wzorem 124Z/MON zastąpił wzór 124/MON. Nowością (nie licząc drobnego epizodu na przełomie 1993/1994) było zastosowanie kieszeni zamykanych na odcinki taśmy samoszczepnej (rzep).
Krój munduru jest identyczny ze wzorem 124PI/MON poza tym, że w 124Z/MON wszystkie kieszenie zewnętrzne (poza wpuszczanymi w spodniach) posiadają kontrfałdy.
W toku produkcji dokonano jednej zmiany. Gdzieś w latach 2007-2008 oznaki przynależności państwowej (814A/MON) zaczęły być mocowane na odcinki taśmy samoszczepnej a nie przyszywane.
Mundur składa się z trzech części: bluzy, spodni długich i spodni krótkich.
W mundurze wprowadzono szereg zmian w stosunku do wzoru 124/MON.
Bluza:
  • wprowadzono kieszenie wewnętrzne,
  • usunięto kieszeń dolną z lewego rękawa,
  • wyeliminowano ściągacz w pasie,
  • wydłużono rozporki w rękawach i dodano w nich zapięcie na jeden guzik,
  • kieszenie zewnętrzne zapinane są na odcinki taśmy samoszczepnej a nie guziki,
  • dodano odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) na identyfikator z nazwiskiem.
Spodnie:
  • usunięto kieszeń na nóż,
  • liczbę kieszeni udowych zmniejszono do dwóch i przesunięto je na bok,
  • wprowadzono elementy pod stopy,
  • ściągacze złożone z dwóch ramek metalowych zastąpiono ściągaczami klamerkowymi,
  • kieszenie udowe są zapinane na odcinki taśmy samoszczepnej a nie na guziki.
Spodnie krótkie:
  • zmieniono ściągacze do regulacji obwodu w pasie.
Warto zwrócić uwagę na to, że w mundurze 124Z/MON nie jest już wykorzystywana tkanina podszewkowa.

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Bluza posiada zaszewki piersiowe. Nad górną kieszenią na wysokości piersi na prawym przodzie naszyty odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa o wymiarach 10cm x 2.5cm) do przypięcia identyfikatora z nazwiskiem. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła umiejscowiony na prawym przodzie oraz dziurkę odzieżową umiejscowioną na lewym przodzie skośnie w stosunku do krawędzi przodu. Rękawy dwuczęściowe z rozporkami w szwach łokciowych zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki bez godła. W górnej części rękawów naszyte oznaki przynależności państwowej flagi RP ( wersje 1 i 2) lub naszyte odcinki taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) do mocowania wcześniej wymienionych flag (wersje 3 i 4). W wierzchnich częściach rękawów przy mankietach założono po trzy zakładki skierowane do szwu łokciowego. Szwy wszycia rękawów oblamowane taśmą konfekcyjną. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Pod pachami znajduje się po 8 dziurek-wywietrzników. Plecy do linii piersi wzmocnione dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Sztywność poszczególnych elementów bluzy zwiększono poprzez użycie wkładów odzieżowych (tkanina z naniesionym klejem): 45706/90 (100% bawełna) i 45001/90 (bawełna 53%, poliakrylonitryl 41%, wiskoza 6%) - kołnierz, stójka; 45001/90 - wypustka kieszeni wewnętrznej górnej, patki kieszeni zewnętrznych.
Bluza posiada łącznie dziesięć kieszeni.
  • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami i mieszkami od strony szwu bocznego. Na kieszeni naszyte dwa odcinki taśmy samoszczepnej o wymiarach 4x2.5cm. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Kieszeń zapinana na patkę z naszytymi dwoma odcinkami taśmy samoszczepnej (część pętelkowa). Patka od wewnątrz podszyta tkaniną zasadniczą.
  • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa.
  • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej. Na kieszeni na lewym rękawie naszyty okrągły odcinek taśmy samoszczepnej o średnicy 70mm do mocowania oznaki rozpoznawczej.
  • Wewnątrz poniżej linii pasa na lewym przodzie znajduje się kieszeń typu pudełkowego na opatrunek osobisty zapinana na odcinek taśmy samoszczepnej o wymiarach 2.5 x 2.5cm (wersje 1, 3 i 4) lub 4 x 2.5cm (wersja 2).
  • Wewnątrz poniżej linii pasa na prawym przodzie znajduje się kieszeń typu pudełkowego na telefon zapinana na odcinek taśmy samoszczepnej o wymiarach 4 x 2.5cm.
  • Wewnątrz na wysokości piersi po jednej na prawym i lewym przodzie znajdują się kieszenie wpuszczane zapinane na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do zapięcia bluzy. Kieszenie posiadają własne worki tj. przód bluzy nie jest częścią worka kieszeni.

Wersje

Bluza występuje w kilku wersjach różniących się:
  • sposobem mocowania oznak przynależności państwowych,
  • kieszeniami wewnętrznymi na telefon i opatrunek osobisty.
  1. oznaki przyszywane,
  2. oznaki przyszywane, obydwie kieszenie wewnętrzne dolne zapinane na odcinki taśmy samoszczepnej 4 x 2.5 cm,
  3. oznaki mocowane na odcinek taśmy samoszczepnej, kieszeń na lewym przodzie identyczna jak w wersji 1,
  4. oznaki mocowane na odcinek taśmy samoszczepnej, kieszenie wewnętrzne dolne są trochę inaczej wyprofilowane (patrz zdjęcia kieszeni wewnętrznych w artykule na temat munduru 124PI/MON),
  5. Różnice w kształcie kieszeni i wielkości odcinka taśmy samoszczepnej zapięcia są najprawdopodobniej różnicą zależną od producenta.
Wariant Lata produkcji
1 2003 - 2007
2 2006
3 2009 - 2010
4 2009 - 2011
5 2007

Spodnie długie

Spodnie o prostych nogawkach. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Imitacja pasa obłożona jest tkaniną zasadniczą podwiniętą u dołu po stronie wewnętrznej. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Spodnie zapinane na dwa średnie guziki bez godła umieszczone jeden pod drugim. Rozporek zapinany na trzy średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 7,5 cm każdy. Spodnie posiadają dwa ściągacze klamerkowe. Po wewnętrznej stronie pasa naszyte cztery guziki średnie bez godła do przypięcia szelek. Krok, kolana i okolice pośladków wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. U dołu nogawek w celu regulacji obwodu wykonany tunel z wciągniętą taśmą konfekcyjną przez dwie pionowe dziurki umieszczone po środku przodu nogawki (równolegle do szwu bocznego spodni). Na szwach bocznych nogawek od strony wewnętrznej naszyte średnie guziki bez godła służące do mocowania elementu pod stopę składającego się z taśmy elastycznej i konfekcyjnej.
Spodnie posiadają łącznie cztery kieszenie.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
  • Po bokach na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami i mieszkami po bokach. Kieszenie zapinane są na patki z naszytymi dwoma odcinkami taśm (część pętelkowa) samoszczepnych (45x25mm). Patki kieszeni od wewnątrz spodni obszyte tkaniną zasadniczą. Rogi kieszeni są ścięte. W patkach zastosowano wkład odzieżowy 45001/90.

Wersje

Spodnie występują w jednej wersji.
Wariant Lata produkcji
1 2003 - 2011

Spodnie krótkie

Spodnie posiadają proste nogawki i pasek zapinany na dwa średnie guziki bez godła umieszczone jeden obok drugiego (lewa strona paska wydłużona poza krawędź rozporka). W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 7,5 cm każdy. Nogawki zakończone rozporkami w szwach bocznych. Rozporek zapinany na 3 średnie guziki bez godła kryte listwą. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. W górnej części przodów przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założono zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Z tyłu (przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni) spodnie posiadają dwie zaszewki skierowane w kierunku szwów bocznych. Spodnie posiadają dwa ściągacze klamerkowe. Po wewnętrznej stronie paska naszytych sześć średnich guzików bez godła do przypięcia szelek. Krok wzmocniony od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. W pasku zastosowano wkład odzieżowy 4506/90.
Spodnie posiadają łącznie cztery kieszenie.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
  • Na worku kieszeni wpuszczanej na prawym przodzie naszyto kieszeń nakładaną o kształcie prostokąta.
  • Z tyły na prawym pośladku naszyto kieszeń nakładaną zapinaną na zapinkę i jeden średni guzik bez godła.

Wersje

Spodnie występowały w jednej wersji.

Należności

Pierwsze tabele należności mundurowych w których wymieniono mundur polowy letni czyli mundur polowy 124Z/MON zawarto w rozporządzeniu Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 listopada 2006 roku (Dz. U. Nr 223 Poz. 1633). Co jest warte zauważenia gdyż biorąc pod uwagę, że mundur wzoru 124Z/MON był produkowany od roku 2003 dopiero w 2006 znalazł się on w należnościach co może świadczyć o nagromadzeniu dużych zapasów mundurów wzoru 124/MON. Rozporządzenie to dotyczy żołnierzy zawodowych. Mundur przewidziany był dla większości żołnierzy Wojska Polskiego. Warto zauważyć, że rozporządzenie nadal wymieniało w należnościach spodnie polowe tropikalne krótkie wzór 93, brak w nim spodni polowych letnich krótkich. Rozwiązaniem tego jest to, że dokumentacja techniczno-technologiczna munduru polowego letniego 124Z/MON spodnie krótkie tego wzoru nadal nazywa spodniami polowymi tropikalnymi krótkimi wz. 93 mimo że istnieje pewna drobna różnica między spodniami krótkimi 124/MON a 124Z/MON. Rozporządzenie dopuszcza wydawanie w zamian za mundur polowy letni mundur polowy tropikalny wzór 93.
Kolejnym rozporządzeniem jest Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2007 roku zmieniające rozporzadzenie w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 79 Poz. 535). W przypadku żołnierzy służby czynnej mundury polowe letnie przewidziano dla znacznie węższej grupy odbiorców. Zestaw nr 18 przewiduje mundur polowy letni (i / lub spodnie polowe tropikalne krótkie wzór 93) dla żołnierzy czynnej służby wojskowej Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych, sił zdolnych do przerzutu i jednostek międzynarodowych NATO, Partnerstwa dla Pokoju i ONZ oraz oddziałów i pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach międzynarodowych na okres wykonywania zadań poza granicami kraju. W uwagach dopuszczano wydawanie za mundur letni munduru polowego tropikalnego wzór 93. Co ciekawe dla żołnierzy jednostek specjalnych przewidziano mundur polowy tropikalny wzór 93 (oczywiście nie dotyczy to żołnierzy wymienionych w zestawie nr 18).
Trzecim rozporządzeniem jest Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2010 roku w sprawie umundurowania i wyekwipowania oraz ubiorów cywilnych żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 50 Poz. 302). Mundur polowy letni przewidziany był dla prawie wszystkich żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych Sił Zbrojnych. Wyjątkiem są na przykład żołnierze jednostek pływających i żołnierze marynarki wojennej w szkołach i uczelniach wojskowych poza szkołą podoficerską. Bardzo ciekawy jest fakt, że za mundur polowy letni dopuszczano wydawanie munduru polowego wz. 93. Świadczyć to może o wyczerpaniu się zapasów munduru 124/MON.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 8 czerwca 2010 roku (Dz. U. Nr 121 Poz. 812) dotyczyło żołnierzy czynnej służby wojskowej i tak jak w przypadku rozporządzenia opisanego powyżej mundur polowy letni był przewidziany dla prawie wszystkich żołnierzy Si Zbrojnych. W zmiana za niego tak samo dopuszczono możliwość wydawanie munduru polowego wz. 93.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz.U. 2012 poz. 606) zmieniło pozycję munduru polowego letnie. Teraz mógł on być wydawany w zastępstwie munduru polowego letniego wz. 2010. Z jedna dodatkową uwagą tj. niezależnie jaki przewidziano okres używalności w danej należności dla munduru polowego letniego wz. 2010 mundur 124Z/MON był zawsze wydawany na 1 rok.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką ( Dz.U. 2014 poz. 1615) nadal dopuszcza wydawanie munduru polowego letniego za mundur polowy letni wz. 2010. Załącznik nr 2 do tego rozporządzenia określa dzień 31 grudzień 2015 roku jako ostatni dzień w którym mundur polowy letni można wydawać jako zamiennik. Kolejną rzeczą godną uwagi w tym rozporządzeniu jest załącznik numer 4 który mówi o zmianie nazwy spodni polowych tropikalnych krótkich wzór 93 na spodnie polowe tropikalne krótkie. Spodnie te zostały ujęte wyłącznie w zestawie numer 31 a dokładniej w jego podzestawach przeznaczonych dla żołnierzy zawodowych wojsk lądowych, sił powietrznych i marynarki wojennej (poza jednostkami pływającymi) pełniących służbę w polskich kontyngentach wojskowych, jednostkach międzynarodowych NATO i UE, Partnerstwa dla Pokoju, ONZ pełniących służbę w strefie zwrotnikowej, podzwrotnikowej lub tropikalnej. Należność wynosi jedna sztuka na rok. dla Pokoju, ONZ pełniących służbę w strefie zwrotnikowej, podzwrotnikowej lub tropikalnej. Należność wynosi jedna sztuka na rok.

Misje zagraniczne

Autorowi udało się zidentyfikować następujące misje zagraniczne na których był używany mundur 124Z/MON:
  1. PKW Swift Relief (Pakistan),
  2. PKW EUFOR RD Congo,
  3. UNDOF,
  4. UNIFIL,
  5. KFOR,
  6. PKW Orlik,
  7. PKW EUFOR (Bośnia i Hercegowina),
  8. EUFOR RCA (Republika Środkowej Afryki),
  9. PKW Afganistan,
  10. PKW Czad,
  11. EUTM Mali.

Zamówienia

W latach 2004-2012 zamówiono co najmniej (kpl. lub samych spodni.): 451 961.

Bibliografia

  • Dokumentacja techniczno-technologiczna munduru 124Z/MON. WOBWSM.