Mundur polowy 5604

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane). W szczególności:
  • wiesz czy istniały jakieś inne różnice między spodniami w wersji 1 i 2 niż te wymienione w tekście.

Wstęp

Produkcja* 1968 - 1972
Zastąpił -
Zastąpiony przez 5637
Nadruki maskujące / kolory Mora, Mora czarna
Tkaniny zasadnicze
  • US-3
Producenci Emfor, Poldres
Mundur polowy 5604 jest pierwszym seryjnie produkowanym mundurem "ogólnowojskowym" produkowanym z tkaniny z nadrukiem "mora". Bardzo charakterystyczną cechą bluzy są naszyte i przeszyte pionowe paski w górnej części rękawów służące do mocowania maskowania.
Guziki marynarskie stosowano prawdopodobnie przez cały czas trwania produkcji wzoru 5604. Najpóźniejsza znana data produkcji wzoru 5604 to kwiecień 1972 a wiadomo że istniała bluza z guzikami marynarskimi z tą datą produkcji. Najprawdopodobniej po zaprzestaniu produkcji wzoru 5604 nie wykorzystywano już guzików marynarskich. Znany jest egzemplarz kurtki polowej 5607 5622 z czerwca 1972 roku który posiada już guziki z godłem.

Bluza

Bluza jest zapinana na pięć dużych guzików bez godła krytych listwą. Listwa zapięcia jest oddalona od krawędzi bluzy o 1cm i składa się z tkaniny zasadniczej oraz tkaniny podszewkowej. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden duży guzik bez godła zapinany na dziurkę odzieżową umieszczona na lewym przodzie bluzy (wersja 1) lub mały guzik bez godła zapinany na pętelkę (wersja 2). Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki z godłem lub marynarskie. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem lub marynarskie. Tył trzyczęściowy składa się z jednej części do wysokości pach i dwóch ponad nimi. Przody dwuczęściowe. Bluza uszyta jest w ten sposób, że jeden kawałek tkaniny zasadniczej stanowi jednocześnie część przodu i część rękawa (identycznie wygląda sytuacja z tyłem). Bluza posiada podszewkę bawełnianą czteroczęściową siegającą linii pasa tyłu (dwuczęściowa) i przodów (jednoczęściowa). Na łączeniu przodów z tyłem wykonano rozporki. W górnej części rękawa naszyto szlufki do mocowania maskowania, szlufki te od wewnątrz podszyte są tkaniną podszewkową.
Bluza posiada łącznie pięć kieszeni.
  • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami. Rogi kieszeni u dołu są zaokrąglone (wersja 1) lub ścięte (wersja 2). Patka kieszeni jest zapinana na dziurkę odzieżową i średni guzik z godłem lub marynarski.
  • W górnej części lewego rękawa znajduje się kieszeń nakładana z kontrfałdą. Rogi kieszeni u dołu są zaokrąglone (wersja 1) lub ścięte (wersja 2). Patka kieszeni jest zapinana na dziurkę odzieżową i średni guzik z godłem lub marynarski.
  • Wewnątrz na podszewce na lewym przodzie naszyta jest kieszeń nakładana zapinana na guzik średni bez godła (początkowo średni metalowy guzik bez godła) zapinany na zapinkę. Worek kieszeni naszyty jest po wewnętrznej stronie podszewki.
  • Wewnątrz na podszewce na prawym przodzie jest kieszeń opatrunkowa zapinana na zapinkę i jeden średni guzik bez godła (początkowo średni metalowy guzik bez godła).

Wersje

Bluza występowała w dwóch wersjach różniących się od siebie sposobem zapięcia pod kołnierzem.
Wariant Lata produkcji
1 1968 - 1970
2 1970 - 1972

Spodnie

Spodnie różnią się między wersjami na tyle dużo, że wersje zostaną opisane osobno. Duże różnice mogą oznaczać, że niekonieczie wersja druga to wzór 5604. Niestety autor nigdy nie spotkał się z metką z oznaczeniem wzoru na spodniach w opisywanej wersji drugiej.

Wersja 1

Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych klinami. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na pasku naszyte są trzy tunele. Na przodach przy krawędzi tunelu od strony zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Góra spodni wszyta jest w pasek (o szerokości 40mm) którego lewy koniec wydłużony jest poza krawędź rozporka. W górnej części tyłów przy końcach tunelu wykonane są zaszewki przełożone w kierunku boków. Zapięcie spodni stanowią dwa średnie guziki bez godła ❶①|①❶. Rozporek zapinany na trzy (i pewnie również cztery w zależności od rozmiaru) małe guziki bez godła kryte listwą. Dół spodni oblamowany jest tkaniną podszewkową. Na przodzie i tyle dołu wykonane dziurki odzieżowe (jedna umieszczona równolegle a druga prostopadle w stosunku do szwu bocznego). Na szwie krokowym u dołu naszyta taśma elastyczna na której końcach naszyto małe guziki bez godła. Kolana i krok wzmocnione od wewnątrz tkaniną podszewkową.

Wersja 2

Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. W przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Góra spodni wszyta jest w pasek (o szerokości 35mm) którego lewy koniec wydłużony jest poza krawędź rozporka. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Zapięcie spodni stanowią dwa guziki bez godła ❶①|①❶. Rozporek zapinany na guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa. Dolny koniec przytrzymywacza wpuszczony jest w szew łączący pasek z nogawką i poniżej paska przymocowany jest rygielkiem maszynowym. Do regulacji obwodu w pasie służą dwa ścigacze zapinane na ramki metalowe. Dłuższy koniec ściągacza naszyty jest pod przytrzymywaczem pasa znajdującym się przy szwie bocznym. Krótszy koniec (do którego przymocowane są ramki metalowe) jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni. W szwy odszycia dołu wpuszczone są końce taśmy elastycznej pod stopę w sposób taki ,że obydwie taśmy się ze sobą krzyżują. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). Kolana wzmacniane dodatkową warstwą tkaniny podszewkowej.
Spodnie posiadają łącznie trzy lub cztery kieszenie.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
  • Na prawej nogawce z boku naszyto kieszeń nakładaną z kontrfałdą zapinaną na pojedynczy guzik bez godła.
  • Kieszeń dostępna tylko w wersji drugiej tzw. "zegarówka". Kieszeń wpuszczana, naszyta pod paskiem nad kieszenią wpuszczaną na lewym przodzie. Kieszeń zapinana na zapinkę i jeden guzik bez godła.

Wersje

Spodnie występowały w dwóch wersjach. Wersja 2 posiadała dodatkową kieszeń tzw. "zegarówkę", wprowadzono ściągacze złożone z dwóch ramek metalowych, zamiast tuneli do pasa wprowadzono szlufki znane z późniejszych wzorów. Gumy pod stopy są przyszyte z obydwóch końców. Zmienił się profil kieszeni wpuszczanych. Wyeliminowano klin, oblamowanie tkaniną podszewkową i dziurki odzieżowe u dołu.
Wariant Lata produkcji
1 1968 - 1970
2 1970 - 1972

Zamówienia

Brak danych o zamówieniach.