Mundur polowy 127A/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1997 - 2011
Zastąpił 127/MON
Zastąpiony przez 123UP/MON
Nadruki maskujące / kolory Pantera
Tkaniny zasadnicze
 • US-18
Producenci Elremet, Emfor, Gambo, Gracja, Ima, Kama, Modvest, Nowa Ruda, Poldres, Rafio, Rafio-2, Wybrzeże
W roku 1997 wzór 127A/MON zastąpił w produkcji mundur wzoru 127/MON. W przypadku bluzy nie dokonano żadnych zmian w stosunku do poprzednika. Natomiast w spodniach wyeliminowano tylne kieszenie na udach, wprowadzono wzmocnienie okolic pośladków dodatkową warstwą materiału i zmieniono kształt zapięcia kieszeni na nóż.

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Krawędź listwy zapięcia oddalony jest od krawędzi przodu bluzy o 1.5cm. Bluza posiada zaszewki piersiowe. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła umiejscowiony na prawym przodzie oraz dziurkę odzieżową umiejscowioną na lewym przodzie skośnie w stosunku do krawędzi przodu. Rękawy dwuczęściowe z rozporkami w szwach łokciowych. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki bez godła. W górnej części rękawów naszyte oznaki przynależności państwowej flagi RP ( wersje 1,2,3) lub naszyte odcinki taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) do mocowania wcześniej wymienionych flag (wersje 4,5). W wierzchnich częściach rękawów przy mankietach założono po trzy zakładki skierowane do szwu łokciowego. Szwy wszycia rękawów oblamowane taśmą konfekcyjną. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Pod pachami znajduje się po 8 dziurek-wywietrzników. Bluza posiada podszewkę obejmującą cały tył, przody od kołnierza do wysokości piersi i częściowo rękawy. W pasie wszyty ściągacz o szerokości 6cm. Sztywność poszczególnych elementów bluzy zwiększono poprzez użycie wkładów odzieżowych (tkanina z naniesionym klejem): 45706/90 (100% bawełna) i 45001/90 (bawełna 53%, poliakrylonitryl 41%, wiskoza 6%) - kołnierz, stójka; 45001/90 - wypustka kieszeni wewnętrznej górnej, patki kieszeni zewnętrznych.
Bluza posiada łącznie dziewięć kieszeni.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami i mieszkami od strony szwu bocznego. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Kieszeń zapinana jest na dwa średnie guziki bez godła. Krawędź listwy zapięcia oddalona jest o ok 1.5cm od krawędzi patki. Patka od wewnątrz podszyta tkaniną podszewkową.
 • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa. Od kieszeni wymienionych wyżej różnią się tym, że patki od wewnątrz podszyte są tkaniną zasadniczą a nie podszewkową.
 • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione w punkcie pierwszym.
 • W dolnej części lewego rękawa znajduje się kieszeń o konStrukcji identycznej jak wcześniej wymienione kieszenie poza tym, że ta kieszeń zapinana jest na jeden a nie dwa guziki, brak jest mieszka oraz patka tej kieszeni nie jest od wewnątrz podszyta żadną tkaniną.
 • Poniżej linii pasa przy łączeniu przodów z tyłem umieszczono dwie kieszenie wpuszczane zapinane na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do zapięcia bluzy.

Wersje

Poszczególne wersje bluzy różnią się od siebie oznakami przynależności państwowej, sposobem ich mocowania oraz istnieniem odcinka taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) do mocowania identyfikatora.
 1. Oznaka typ 1 przyszyta do munduru,
 2. Oznaka typ 2 przyszyta do munduru,
 3. Oznaka typ 3 przyszyta do munduru,
 4. Oznaka typ 3 mocowana na odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa przyszyta do munduru),
 5. Oznaka typ 3 mocowana na odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa przyszyta do munduru).
Wariant Lata produkcji
1 1997 - 2000
2 2001
3 2002 - 2008
4 2011
5 2011

Spodnie

Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Imitacja pasa obłożona jest tkaniną podszewkową (a na odcinku lewej części rozporka do zapięcia tkaniną zasadniczą) podwiniętą u dołu po stronie wewnętrznej . W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Spodnie zapinane na dwa średnie guziki bez godła umieszczone jeden pod drugim. Rozporek zapinany na trzy lub cztery (w zależności od rozmiaru) średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 7,5 cm każdy. Do regulacji obwodu w pasie służą dwa ścigacze zapinane na ramki metalowe. Dłuższy koniec ściągacza naszyty jest pod przytrzymywaczem pasa znajdującym się przy szwie bocznym. Krótszy koniec (do którego przymocowane są ramki metalowe) jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni. Co najmniej od 2007 roku rozpoczęto użycie większych (20x10mm zamiast 18x8mm) ramek metalowych. Po wewnętrznej stronie pasa naszyte cztery guziki średnie bez godła do przypięcia szelek. Kolana i okolice pośladków wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej natomiast krok tkaniną podszewkową. Dół nogawek obszyty taśmą bawełnianą. W szwy odszycia dołu wpuszczone są końce taśmy pod stopę. Jeden koniec wszyty jest przy rozporku a drugi przy szwie bocznym. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). W skład spodni wchodzą szelki konstrukcyjnie identyczne z tymi we wzorze 127/MON.
Spodnie posiadają łącznie pięć kieszeni.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
 • Z przodu na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane z mieszkami po bokach. Kieszenie zapinane są na dwa średnie guziki bez godła. Patki kieszeni od wewnątrz spodni obszyte tkaniną podszewkową. Rogi kieszeni są ścięte.
 • Z tyłu prawej nogawki przy szwie bocznym naszyta jest kieszeń na nóż. Powyżej kieszeni naszyto zapinkę zapinaną kryto na jeden średni guzik bez godła. Zapinka jak i część kieszeni podszyte są od wewnątrz tkaniną podszewkową.

Wersje

Spodnie występują w jednej wersji.
Wariant Lata produkcji
1 2008 - 2011

Misje zagraniczne

Autorowi udało się zidentyfikować następujące misje zagraniczne na których był używany mundur 127A/MON:
 1. EUFOR Althea,
 2. PKW Afganistan

Zamówienia

W latach 2000-2012 zamówiono co najmniej (kpl. lub samych spodni.): 1 285 945.

Bibliografia

 • Dokumentacja techniczno-technologiczna munduru 127A/MON. WOBWSM.