Mundur polowy desantowca 4643

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane). W szczególności:
 • wiesz o innych zmianach które zostały wprowadzone w spodniach 4643 w stosunku do spodni 5612,
 • posiadasz zdjęcia spodni 4643 w stanie lepszym niż te których zdjęcia są prezentowane w tekście.

Wstęp

Produkcja* 1986 - 1993
Zastąpił 5612
Zastąpiony przez 127/MON
Nadruki maskujące / kolory Mora, Puma
Tkaniny zasadnicze
  Producenci Poldres, ZPO w Mszczonowie
  Mundur wzoru 4643 stanowi rozwinięcie swojego poprzednika tj. wzoru 5612. Największe zmiany zaszły w bluzie. Dodano kieszeń na lewym rękawie u dołu. Kieszenie z kontrfałdami zyskały mieszki. Wyeliminowano dostęp od wewnątrz do kieszeni zapinanych na zamek błyskawiczny. Zmieniono sposób zapięcia pod kołnierzem (w 5612 był guzik zapinany na pętelkę). Skrócono ściągacz w talii. Zmniejszono o jeden liczbę guzików na które zapinana jest bluza. Dodano przytrzymywacze na wysokości linii pasa. W spodniach wyeliminowano kieszeń "zegarówkę" oraz podwójne gumy pod stopy zastąpiono pojedynczymi.

  Bluza

  Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Krawędź listwy zapięcia pokrywa się z krawędzią przodu bluzy. Bluza posiada zaszewki piersiowe. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła umiejscowiony na prawym przodzie oraz dziurkę odzieżową umiejscowioną na lewym przodzie skośnie w stosunku do krawędzi przodu. Rękawy dwuczęściowe z rozporkami w szwach łokciowych. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki bez godła. W wierzchnich częściach rękawów przy mankietach założono po trzy zakładki skierowane do szwu łokciowego. Szwy wszycia rękawów oblamowane taśmą konfekcyjną. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Bluza posiada podszewkę obejmującą cały tył, przody od kołnierza do wysokości piersi i częściowo rękawy. W pasie wszyty ściągacz o szerokości 6cm obejmujący tył. Na wysokości pasa naszyte dwa przytrzymywacze o długości 6.5cm. Kołnierz i stójka usztywnione są tkaniną brezentową (NAM).
  Bluza posiada łącznie dziewięć kieszeni.
  • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami i mieszkami od strony szwu bocznego. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Kieszeń zapinana jest na pojedynczy średni guzik bez godła. Patka posiada wzmocnienie z tkaniny zasadniczej nie na całej długości patki. Patka od wewnątrz podszyta tkaniną podszewkową.
  • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa. Od kieszeni wymienionych wyżej różnią się tym, że patki od wewnątrz podszyte są tkaniną zasadniczą a nie podszewkową.
  • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione w punkcie pierwszym.
  • W dolnej części lewego rękawa znajduje się kieszeń o konstrukcji identycznej jak wcześniej wymienione kieszenie poza tym, że brak jest mieszka oraz patka tej kieszeni nie jest od wewnątrz podszyta żadną tkaniną.
  • Poniżej linii pasa przy łączeniu przodów z tyłem umieszczono dwie kieszenie wpuszczane zapinane na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do zapięcia bluzy.

  Wersje

  Bluza występowała tylko w jednej wersji.
  Wariant Lata produkcji
  1 1986 - 1992

  Spodnie

  Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Góra spodni wszyta jest w pasek (o szerokości 35mm) którego lewy koniec wydłużony jest poza krawędź rozporka. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Spodnie zapinane na dwa średnie guziki bez godła (❶①|①❶). Rozporek zapinany na trzy lub cztery (w zależności od rozmiaru) średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa. Dolny koniec przytrzymywacza wpuszczony jest w szew łączący pasek z nogawką i poniżej paska przymocowany jest rygielkiem maszynowym. Do regulacji obwodu w pasie służą dwa ścigacze zapinane na ramki metalowe. Dłuższy koniec ściągacza naszyty jest pod przytrzymywaczem pasa znajdującym się przy szwie bocznym. Krótszy koniec (do którego przymocowane są ramki metalowe) jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni. Po wewnętrznej stronie pasa naszyte cztery guziki średnie bez godła do przypięcia szelek. Kolana wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej natomiast krok tkaniną podszewkową. Dół nogawek obszyty taśmą bawełnianą. W szwy odszycia dołu wpuszczone są końce taśmy pod stopę. Jeden koniec wszyty jest przy rozporku a drugi przy szwie bocznym. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). Lewa część rozporka składa się z tkaniny zasadniczej od zewnątrz i tkaniny podszewkowej od wewnątrz. W skład spodni wchodzą szelki konstrukcyjnie identyczne z tymi we wzorze 127/MON. Dół nogawek podszyty jest tasiemką.
  Spodnie posiadają łącznie siedem kieszeni.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
  • Z przodu na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane z mieszkami po bokach. Kieszenie zapinane są na jeden średni guzik bez godła i zapinkę z tkaniny podszewkowej. Patki kieszeni od wewnątrz spodni podszyte tkaniną podszewkową. Rogi kieszeni są ścięte.
  • Z tyłu na wysokości ud naszyte są dwie kieszenie identyczne z tymi opisanymi powyżej poza tym, że kieszenie te posiadają mieszki tylko od strony szwu siedzeniowego.
  • Między kieszeniami udowymi na prawej nogawce naszyta jest kieszeń na nóż. Powyżej kieszeni naszyto zapinkę zapinaną kryto na jeden średni guzik bez godła. Zapinka jak i część kieszeni podszyte są od wewnątrz tkaniną podszewkową.
  Uwaga! Spodnie przedstawione na poniższych zdjęciach pozbawione są gum pod stopy oraz nogawki są skrócone.

  Wersje

  Spodnie występowały w jednej wersji.
  Wariant Lata produkcji
  1 1986 - 1992

  Misje zagraniczne

  Autorowi udało się zidentyfikować następujące misje zagraniczne na których był używany mundur 4643:
  1. UNIFIL,
  2. UNPROFOR.

  Zamówienia

  Brak danych o zamówieniach.

  Bibliografia

  • Dokumentacja techniczno technologiczna - Mundur drelichowy wojsk powietrzno-desantowych wzór 4643. Z.P.O. Poldres w Żyrardowie. Żyrardów 1986.02.10