Mundur ćwiczebny 126A/MON, Mundur ćwiczebny tropikalny 126T/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane). W szczególności:

Wstęp

126A/MON

Produkcja* 1998 - 2011
Zastąpił 5525
Zastąpiony przez 132/MON
Nadruki maskujące / kolory Granatowy, Pantera
Tkaniny zasadnicze
 • 2117/E70/386
 • 2117/E70/W678
Producenci Elremet, Kama, Nowa Ruda, Wybrzeże

126T/MON

Produkcja* 2008 - 2011
Zastąpił -
Zastąpiony przez 132L/MON
Nadruki maskujące / kolory Granatowy
Tkaniny zasadnicze
 • 2117/E70/P4631/ZNTS
Producenci Elremet, Wybrzeże
Różnica między wzorami 126A/MON i 126T/MON sprowadza się do tkaniny zasadniczej oraz tkaniny z której jest wykonana podszewka (zasadnicza - 126T/MON, podszewkowa - 126A/MON).

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Krawędź listwy zapięcia oddalona jest od krawędzi przodu bluzy o 1.5cm. Bluza posiada zaszewki piersiowe. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła umiejscowiony na prawym przodzie oraz dziurkę odzieżową umiejscowioną na lewym przodzie skośnie w stosunku do krawędzi przodu. Rękawy dwuczęściowe z rozporkami w szwach łokciowych. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki bez godła. W górnej części rękawów (lub rękawa) naszyte oznaki przynależności państwowej flagi RP ( wersje 1,2,3,4) lub naszyte odcinki taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) do mocowania wcześniej wymienionych flag (wersje 5). W wierzchnich częściach rękawów przy mankietach założono po trzy zakładki skierowane do szwu łokciowego. Szwy wszycia rękawów oblamowane taśmą konfekcyjną. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Bluza posiada podszewkę obejmującą tył do wysokości ściągacza w pasie, przody od kołnierza do wysokości piersi i częściowo rękawy. W pasie wszyty ściągacz o szerokości 6cm. Przy kołnierzu na szwie barkowym naszyta jest pętelka do mocowania beretu.
Bluza posiada łącznie cztery kieszenie.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami i mieszkami od strony szwu bocznego. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Kieszeń zapinana jest na dwa średnie guziki bez godła. Krawędź listwy zapięcia oddalona jest o ok 1.5cm od krawędzi patki. Patka od wewnątrz podszyta tkaniną podszewkową.
 • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa. Od kieszeni wymienionych wyżej różnią się tym, że patki od wewnątrz podszyte są tkaniną zasadniczą a nie podszewkową.

Wersje

Bluza występują w kilku wersjach różniących się między sobą obecnością odcinka taśmy samoszczepnej do mocowania identyfikatora z nazwiskiem (OTSDIZN), ilością, sposobem mocowania i rozmieszczeniem oznak.
 1. OTSDIZN - brak, oznaki przynależności państwowej - typ 1 na lewym i prawym rękawie, oznaka MW - brak,
 2. OTSDIZN - brak, oznaki przynależności państwowej - typ 3 przyszywane na lewym i prawym rękawie, oznaka MW - brak,
 3. OTSDIZN - brak, oznaki przynależności państwowej - typ 3 przyszywane na prawym rękawie, oznaka MW - jest,
 4. OTSDIZN - jest, oznaki przynależności państwowej - typ 3 przyszywane na lewym i prawym rękawie, oznaka MW - jest,
 5. OTSDIZN - jest, oznaki przynależności państwowej - typ 3 na rzep na lewym i prawym rękawie, oznaka MW - jest.

126A/MON

Wariant Lata produkcji
2 2003 - 2005
3 2004 - 2006
4 2007 - 2008
5 2011

126T/MON

Wariant Lata produkcji
4 2008 - 2009
5 2011

Spodnie

Spodnie o nogawkach prostych. Na pasku spodni naszyto siedem podwójnych przytrzymywaczy (dłuższy długość 7cm, krótszy 5cm). Spodnie zapinane na jeden średni guzik bez godła. Rozporek zapinany na trzy średnie guziki bez godła. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Kolana wzmacniane od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Regulacja obowdu nogawek u dołu możliwa dzięki średniemu guzikowi bez godła naszytym na szwach bocznych oraz dwóch dziurkach bieliźnianych wykonanych na przodach. Do regulacji obwodu w pasie służą dwa ścigacze zapinane na ramki metalowe. Krótszy koniec (do którego przymocowane są ramki metalowe) ściągacza naszyty jest pod przytrzymywaczem pasa znajdującym się przy szwie bocznym. Dłuższy koniec jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni (warto tutaj zauważyć że we wszystkich mundurach polowych końce były przyszyte odwrotnie). Szew siedzeniowy łączący przody wzmocniony tasiemką (warto tutaj zauważyć, że rozwiązanie to było stosowane we wszystkich znanych wzorach produkowanych przez Confex).
Spodnie posiadają dwie kieszenie.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.

Wersje

Spodnie występowały w jednej wersji.

126A/MON

Wariant Lata produkcji
1 2003 - 2008

126T/MON

Wariant Lata produkcji
1 2011

Zamówienia

126A/MON

W latach 2002-2011 zamówiono co najmniej (kpl.): 20 719.

126T/MON

W latach 2006-2011 zamówiono co najmniej (kpl.): 22 205.

Bibliografia