Mundur polowy 5612

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane). W szczególności:
 • możesz podać dokładny opis spodni 5612,
 • posiadasz zdjęcia spodni 5612.

Wstęp

Produkcja* 1973 - 1985
Zastąpił -
Zastąpiony przez 4643
Nadruki maskujące / kolory Mora
Tkaniny zasadnicze
 • US-9
Producenci Emfor, Poldres
Prawdopodobnie wzór 5612 był produkowany już w 1968 roku jednak autor nie posiada dowodów na potwierdzenie tej tezy.
Według tabel należności mundurowych z roku 1973 (uzupełnionymi zarządzeniami z lat 1974-1976) mundur polowy 5612 zwany tam mundurem drelichowym skoczka spadochronowego był przewidziany dla żołnierzy wojsk powietrzno-desantowych, obrony wybrzeża i generałów.

Bluza

Bluza jest zapinana na pięć dużych guzików bez godła krytych listwą. Krawędź listwy zapięcia pokrywa się z krawędzią przodu bluzy. Bluza posiada zaszewki piersiowe. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła na tasiemce zapinany na pętelkę. Rękawy dwuczęściowe z rozporkami w szwach łokciowych. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki bez godła. W wierzchnich częściach rękawów przy mankietach założono po trzy zakładki skierowane do szwu łokciowego. Szwy wszycia rękawów oblamowane taśmą konfekcyjną. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Bluza posiada podszewkę obejmującą cały tył, przody od kołnierza do wysokości piersi i częściowo rękawy. W pasie wszyty ściągacz o szerokości 6cm obejmujący tył i część przodów (do zaszewek piersiowych).
Bluza posiada łącznie osiem kieszeni.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami. Kieszeń zapinana jest na pojedynczy średni guzik bez godła. Patka posiada wzmocnienie z tkaniny zasadniczej nie na całej długości patki. Patka od wewnątrz podszyta tkaniną podszewkową.
 • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa. Od kieszeni wymienionych wyżej różnią się tym, że patki od wewnątrz podszyte są tkaniną zasadniczą a nie podszewkową.
 • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione w punkcie pierwszym.
 • Poniżej linii pasa przy łączeniu przodów z tyłem umieszczono dwie kieszenie wpuszczane zapinane na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do zapięcia bluzy. Od strony wewnętrznej kieszeń zapinana jest na jeden średni guzik bez godła i dziurkę odzieżową.

Wersje

Bluza występowała w dwóch wersjach różniących się od siebie wykończeniem rogów u dołu kieszeni zewnętrznych. Wersja 1 posiadała rogi zaokrąglone a wersja 2 ścięte. Drugą cechą jest patka kieszeni zewnętrznych, w wersji 1 jej rogi są nieścięte a w drugiej ścięte.
Wariant Lata produkcji
1 1973
2 1974 - 1985

Spodnie

Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Góra spodni wszyta jest w pasek (o szerokości 35mm) którego lewy koniec wydłużony jest poza krawędź rozporka. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Zapięcie spodni stanowią dwa guziki bez godła ❶①|①❶. Rozporek zapinany na trzy lub cztery (w zależności od rozmiaru) guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 4 cm każdy. Dolny koniec przytrzymywacza wpuszczony jest w szew łączący pasek z nogawką . Do regulacji obwodu w pasie służą dwa ścigacze zapinane na ramki metalowe. Dłuższy koniec ściągacza naszyty jest pod przytrzymywaczem pasa znajdującym się przy szwie bocznym. Krótszy koniec (do którego przymocowane są ramki metalowe) jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni. Kolana wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Krok wzmocniony jest tkaniną podszewkową. Dół nogawek obszyty taśmą bawełnianą. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). Dół nogawek obszyty taśmą bawełnianą. W szwy odszycia dołu wpuszczone są końce taśmy elastycznej pod stopę w sposób taki ,że obydwie taśmy się ze sobą krzyżują. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle).
Spodnie posiadają łącznie osiem kieszeni.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
 • Z przodu na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane. Kieszenie zapinane są na jeden guzik bez godła i zapinkę z tkaniny podszewkowej. Patki kieszeni od wewnątrz spodni podszyte tkaniną podszewkową. Rogi kieszeni są ścięte.
 • Z tyłu na wysokości ud naszyte są dwie kieszenie identyczne z tymi opisanymi powyżej.
 • Między kieszeniami udowymi na prawej nogawce naszyta jest kieszeń na nóż. Powyżej kieszeni naszyto zapinkę zapinaną kryto na jeden średni guzik bez godła. Zapinka jak i część kieszeni podszyte są od wewnątrz tkaniną podszewkową.
 • Kieszeń wpuszczana "zegarówka" naszyta pod paskiem nad kieszenią wpuszczaną na prawym przodzie. Kieszeń zapinana na zapinkę i jeden guzik bez godła.
Zdjęcia: Mateusz Kubiatowicz

Zamówienia

Brak danych o zamówieniach.

Bibliografia

 • Ministerstwo Obrony Narodowej. Tabela należności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego w czasie pokoju Mund. 47/73. Warszawa 1974.