Mundur polowy 5637

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1972 - 1985
Zastąpił 5604
Zastąpiony przez 4652
Nadruki maskujące / kolory Mora, Mora czarna
Tkaniny zasadnicze
 • US-9
Producenci Confex, Emfor, Kalpo, Poldres, ZPO nr 17, ZPO w Mszczonowie
Mundur 5637 stanowi rozwinięcie wzoru 5604. W bluzie usunięto wszywki na rękawach. Podszewka obejmuje większą część wnętrza bluzy. Usunięto jeden guzik (dolny) z zapięcia bluzy oraz zmieniono krój bluzy. Tył bluzy składa się większej liczby części. W spodniach dodano kieszeń udową na lewej nogawce (identyczna jak ta na prawej).

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Listwa zapięcia jest oddalona od krawędzi bluzy o 1cm i składa się z tkaniny zasadniczej oraz tkaniny podszewkowej. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden mały guzik bez godła i pętelkę. Rękawy czteroczęściowe z rozporkami. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki z godłem. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem. Tył czteroczęściowy. Szwy biegną po środku i na wysokości pach. Przody dwuczęściowe. Bluza uszyta jest w ten sposób, że jeden kawałek tkaniny zasadniczej stanowi jednocześnie część przodu i część rękawa (identycznie wygląda sytuacja z tyłem). Bluza posiada podszewkę bawełnianą (trzyczęściową po jednej części na tył i przody (wersja 4) lub czteroczęściowa 2 części tyłu i po jednej na przody (wersje 1,2,3)) sięgającą częściowo obłożenia dołu na przodach oraz siegająca linii pasa tyłu. Na łączeniu przodów z tyłem wykonano rozporki.
Bluza posiada łącznie sześć kieszeni.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Patka kieszeni jest zapinana na dziurkę odzieżową i średni guzik z godłem.
 • W górnej części lewego rękawa znajduje się kieszeń nakładana z kontrfałdą. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Patka kieszeni jest zapinana na dziurkę odzieżową i średni guzik z godłem.
 • Wewnątrz na podszewce na lewym przodzie naszyta jest kieszeń nakładana zapinana na guzik średni bez godła zapinany na zapinkę (wersja 1 i 2) lub guzik średni bez godła (wersja 3 i 4). W wersji pierwszej worek kieszeni jest naszyty po wewnętrznej stronie podszewki a w wersji drugiej i trzeciej na zewnętrznej. Dodatkowo worek kieszeni w wersji pierwszej (identyczny jak we wzorze 5604) posiada odmienną konstrukcję od worka w wersji 2, 3 i 4
 • Wewnątrz na podszewce na prawym przodzie poniżej linii pasa naszyta jest kieszeń opatrunkowa zapinana na dziurkę odzieżową i jeden średni guzik bez godła.
 • Wewnątrz na podszewce na prawym przodzie powyżej linii pasa naszyta jest kieszeń opatrunkowa zapinana na zapinkę i jeden średni guzik bez godła.

Wersje

Bluza występowała w czterech wersjach różniących się sposobem zapięcia wewnętrznej kieszeni na lewym przodzie, stroną podszewki do której został przyszyty worek tej kieszeni oraz liczbą części z któ¶ych składa się podszewka tyłu. Kieszeń dla wersji pierwszej jest identyczna z kieszenią w bluzie wzoru 5604.
Wariant Lata produkcji
1 1972 - 1975
2 1976 - 1978
3 1978 - 1979
4 1980 - 1983

Spodnie

Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Góra spodni wszyta jest w pasek którego lewy koniec wydłużony jest poza krawędź rozporka. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Zapięcie spodni stanowią dwa guziki średnie bez godła ❶①|①❶. Rozporek zapinany na trzy lub cztery (w zależności od rozmiaru) małe guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa. Dolny koniec przytrzymywacza wpuszczony jest w szew łączący pasek z nogawką i poniżej paska przymocowany jest rygielkiem maszynowym (długość przytrzymywacza wacha się między ok 45 a 50mm). Spodnie posiadają dwa ściągacze złożone z dwóch ramek metalowych. Kolana wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej (na pewno w wersji 2, w wersji 1 brak danych). Krok wzmocniony jest tkaniną podszewkową a w wersji drugiej dodatkowo tasiemką. Dół nogawek obszyty taśmą bawełnianą. W szwy odszycia dołu wpuszczone są końce taśmy elastycznej pod stopę w sposób taki ,że obydwie taśmy się ze sobą krzyżują. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). Szerokość paska 35mm.
Spodnie posiadają łącznie cztery lub pięć kieszeni.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
 • Po bokach na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami. Kieszenie zapinane są na pojedyncze guziki średnie bez godła zapinany kryto na zapinkę z tkaniny podszewkowej zszytą z trzech stron (poza stroną od zewnatrz patki).
 • Kieszeń dostępna tylko w wersji pierwszej tzw. "zegarówka". Kieszeń wpuszczana naszyta pod paskiem nad kieszenią wpuszczaną na lewym przodzie. Kieszeń zapinana na zapinkę i jeden guzik bez godła.

Wersje

Spodnie występowały w dwóch wersjach. Wersje drugą od pierwszej odróżnia:
 • eliminacja kieszeni "zegarówki",
 • wzmocnienie tasiemką stębnowaną dwa razy szwu siedzeniowego nogawek przednich,
 • jednozabiegowe szycie pasków na maszynie szerokorozstawnej (cokolwiek to znaczy).
Wariant Lata produkcji
1 1977 - 1985
2 1984
Jak się wydaje cechą zależną od producenta jest wyprofilowanie kieszeni wpuszczanych. Wydaje się, że Emfor szył spodnie w których profil tych kieszeni jest tożsamy z profilem znanym ze spodni wzoru 5604. Pozostali producenci wykorzystywali profil pokazany na zdjęciu spodni w wersji drugiej.

Zamówienia

Brak danych o zamówieniach.

Bibliografia

 • Zakłady Przemysłu Odzieżowego "Confex". Uzupełnienie do dokumentacji technicznej wzór 5637. Jelenia Góra 05.10.1983