Mundur letni oficera wojsk lądowych i lotniczych 103/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1993 - 2014
Zastąpił ?
Zastąpiony przez ?
Nadruki maskujące / kolory Khaki
Tkaniny zasadnicze
  • 2119/E50/105
  • W0119/E55/226
Producenci Confex, Elremet, Emfor, Kama, Kreator, Mikon, Modus, Nowa Ruda, Pasanil, Rafio, Wybrzeże

Marynarka

Marynarka zapinana jest na cztery duże guziki z orłem wojsk lądowych. Kołnierz jest wykładany. Krawędzie wyłogu i kołnierza tworzą kąt 90 stopni. Tył zszyty przez środek. Przody jednoczęśćiowe. Wewnątrz marynarki znajduje się podszewka poliamidowa. Na ramionach umieszczono naramienniki (zapinane na pojedyncze średnie guziki z orłem wojsk lądowych) których jedna z krawędzi jest wszyta w rękaw. W szwach bocznych wykonane są rozporki. Rękawy zakończone rozporkami na których naszyto pojedyncze duże guziki z orłem wojsk lądowych. Powyżej tych guzików znajduje się linia stebnowa imitująca mankiet. Marynarka jest zwężana w talii.
Marynarka posiada łącznie 6 kieszeni.
  • Z przodu na wysokości piersi umieszczono dwie kieszenie nakładane (wersja 2 z kontrfałdami) zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem.
  • Z przodu poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie nakładane (wersja 2 z kontrfałdami) zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem.
  • Wewnątrz na wysokości piersi na lewym przodzie znajduje się kieszeń wpuszczana zapinana na jeden mały guzik bez godłą zapinany na zapinkę.
  • Wewnątrz na wysokości piersi na prawym przodzie znajduje się kieszeń wpuszczana (nie posiadająca zapięcia).
Zdjęcia pochodzą od anonimowego kolekcjonera oraz autora tej strony.

Wersje

Marynarka występowała co najmniej w dwóch wersjach przy czym wersję pierwszą od drugiej odróżnia brak kontrfałd na kieszeniach zewnętrznych.
Wariant Lata produkcji
1 1994
2 1995 - 2014

Spodnie

Spodnie o nogawkach prostych. Na pasku naszyto siedem przytrzymywaczy pasa o długości ~ 40mm (wersja 1) lub ~ 60mm (wersje 2 i 3) każdy, dolny koniec przytrzymywacza jest wszyty w pasek (wersja 1) lub naszyty na spodniach (wersje 2 i 3). Regulacja obwodu w pasie przy użyciu zapinki i dwóch małych guzików bez godła. Rozporek zapinany na 4 małe guziki bez godła kryte listwą. Spodnie zapinane poprzez poszerzony koniec listewki prawego przodu (tylko wersje 1 i 2) zapinany na mały guzik bez godła i przedłużenie paska lewego przodu zapinane na mały guzik bez godła. Pas od wewnątrz obłożony jest tkaniną podszewkową podwiniętą u dołu. Przody aż poza kolana wzmocnione tkaniną podszewkową. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Na każdym tyle spodnie wykonano po dwie zaszewki. Na pasku naszyto 6 małych guzików bez godła służących do przypięcia szelek (wersje 2 i 3). Pod przytrzymywaczem pasa umeiszczonym na szwie siezeniowym przyszyto pojedynczy mały guzik bez godła służący do przypięcia zapinki bluzy olimpijki (wersje 2 i 3)
Spodnie posiadają łącznie 3 kieszenie:
  • na przodach przy szwach bocznych poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane,
  • na prawym tyle umieszczono kieszeń wpuszczaną zapinaną na patkę z dziurką bieliżnianą i jeden mały guzik bez godła.

Wersje

Spodnie występują w co najmniej trzech wersjachi. Wersje drugą od pierwszej odróżnia obecność guzika do przypięcia zapinki bluzy olimpijki, inna długośc oraz sposób przyszycia przytrzymywaczy pasa, obecność guzików do przypięcia szelek. Wersję trzecią od drugiej odróżnia brak poszerzonego końca listewki prawgo przodu. Wersja trzecia produkowana jest co najmniej od drugiej połowy lat 90-tych (datowanie spodni wyprodukowanych przez EMfor na podstawie grup cech).
Wariant Lata produkcji
1 1993
2 1994
3 2014

Zamówienia

W latach 2001-2014 zamówiono co najmniej (kpl. lub spodni.): 125 094 (dodatkowo opcjonalnie: 5 650).

Bibliografia