Kurtka i spodnie polowe wz. 62

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1962 - 1969
Zastąpił ?
Zastąpiony przez ?
Nadruki maskujące / kolory Deszczyk
Tkaniny zasadnicze
  Producenci Emfor, Nieznany
  Oznaczenie wz. 62 zostało roboczo przyjęte przez autora w związku z tym, że nieznany jest numer wzoru CLPO.
  W kurtce dokonano wielu zmian w stosunku do wzoru 5468 tj.
  • tył jest jednoczęściowy,
  • listewke przy kołnierzu do przypięcia podszewki zastapiono dwoma pętelkami,
  • usunięto guziki i zapinki do regulacji obwodu rękawa,
  • guziki zapięcia kieszeni wpuszczanych z przodu są kryte,
  • dodano paski na rękawach do mocowania maskowania.
  W przypadku podpinki zmieniono miejsce przyszycia guzików z tyłu pod kołnierzem (przesunięto je na szwy barkowe) oraz wprowadzono zapięcie kołnierza na hak i haftkę. Spodnie wz. 62 od spodni 5468 różnią się tylko kształtem wzmocnień na kolanach. W wz. 62 maja one identyczny kształt jak w spodniach 5554. Podpinka pod spodnie wz. 62 jest identyczna z podpinką 5468.

  Kurtka

  Kurtka zapinana jest na 6 dużych guzików bez godła krytych listwą. Do zapięcia kurtki pod szyją służy 1 guzik bez godła zapinany na zapinkę. Tył i przody jednoczęśćiowe. Rękawy dwuczęściowe. Rękawy na końcu od wewnątrz posiadają przy szwach wszyte listewki z dwoma dziurkami odzieżowymi. Kurtka posiada podszewkę. Przy kołnierzu wszyto listewkę z dwoma dziurkami odzieżowymi służącymi do przypięcia podpinki. Do spodniej częśći kołnierza przyszyto cztery średnie guziki bez godła służące do mocowania podpinki. Na szwach barkowych (wszywane razem z kulą rękawów) znajdują się naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem. Kurtka posiada wewnątrz na przodach 14 dziurek odzieżowych do przypięcia podpinki. Przy szwach barkowych po wewnętrznej stronie kurtki wszysto dwie pętelki służące do mocowania podpinki. Spodnia część kołnierza składa sie z dwóch kawałków tkaniny i jest przeszyta. W górnej części rękawów (równolegle do wszyscia rękawa) umieszczone po trzy paski tkaniny zasadniczej, każdy przeszyty w 5 miejscach.
  Kurtka posiada łącznie trzy kieszenie:
  • na przodach poniżej linii pasa znajdują się dwie kieszenie wpuszczane zapinane kryto na pojedyncze duże guziki bez godła,
  • na lewym przodzie na wysokości piersi znajduje się kieszeń wpuszczana zapinana na pojedynczy średni guzik bez godła.
  Zdjęcia: Piotr Żygadło.

  Wersje

  Kurtka występuje w jednej wersji.
  Wariant Lata produkcji
  1 1968

  Podpinka do kurtki

  Podpinka kocowa z kołnierzem z tkaniny futerkowej. Kołnierz zapinany jest na hak i haftkę. Przody i tył jednoczęściowe. Pod pachami znajdują się wstawki z tkaniny podszewkowej. Część spodnia kołnierza obszyta tkaniną zasadniczą. Na końcach rękawów naszyte po dwa średnie guziki bez godła służące do przypięcia podpinki do kurtki. Z tyłu pod kołnierzem na szwach barkowych naszyte dwa guziki bez godła służące do mocowania podpinki. Rękawy zakończone rozporkiem. Obwód rękawa regulowany przy pomocy dziurki odzieżowej i dwóch średnich guzików bez godła.
  Zdjęcia: Piotr Żygadło.

  Wersje

  Podpinka występuje w jednej wersji.

  Spodnie

  Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami w szwach bocznych. W przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Spodnie zapinane na hak i haftkę, średni guzik bez godła zapinany na zapinkę wszytą w prawy przód oraz średni guzik bez godła. Rozporek zapinany na 4 guziki bez godła kryte listwą. Na pasku naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 40mm (poza tym na szwie krokowym który ma długość 80mm i jest przeszyty po środku) każdy (górny koniec wszyty jest w pasek). Dolny koniec przytrzymywacza wpuszczony jest w szew łączący pasek z nogawką. Do regulacji obwodu w pasie ściągacz klamerkowy którego końce wszyte są zaszewki z tyłu spodni. Pasek po stronie wewnętrznej obłożony tkaniną podszewkową podwiniętą u dołu. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). Kolana wzmacniane dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Dół nogawek podszyty jest tkaniną podszewkową. U dołu nogawek wszyto tasiemki (jeden koniec na krawędzi rozporka na przodzie a drugi w zaszewce tyłu). Krok wzmocniony tkaniną podszewkową. Po wewnętrznej stronie naszyto na pasku naszyto 6 średnich guzików bez godła służących do mocowania podpinki. Po wewnętrznej stronie spodni przy zapięciu na listewkach umiesczono 4 dziurki (po dwie na lewym i prawym przodzie) do mocowania podpinki. W szwy boczne i krokowe po wewnętrznej stornie spodni u dołu wszysto listewki z dwoma dziurkami odzieżowymi do mocowania podpinki.
  Spodnie posiadają łącznie trzy kieszenie.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
  • Z boku na prawej nogawce naszyto kieszeń nakładaną z kontrfałdą zapinaną na klapkę i jeden średni guzik bez godła.

  Wersje

  Spodnie występują w jednej wersji.
  Wariant Lata produkcji
  1 1963 - 1968

  Podpinka do spodni

  Podpinka jest identyczna z tą o wzorze 5468.

  Wersje

  Podpinka występuje w jednej wersji.

  Bibliografia