Mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym 124PI/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 2003 - 2010
Zastąpił 124/MON
Zastąpiony przez 123UT/MON
Nadruki maskujące / kolory Pustynna pantera, Pantera
Tkaniny zasadnicze
 • US-21
Producenci Arlen, Ima, Kama, Nowa Ruda, Wybrzeże
Pod koniec 2003 roku wdrożono do produkcji nowy wzór munduru polowego tropikalnego 124PI/MON, który wraz z równolegle wdrażanym wzorem 124Z/MON zastąpił wzór 124/MON. Nowością (nie licząc drobnego epizodu na przełomie 1993/1994) było zastosowanie kieszeni zamykanych na odcinki taśmy samoszczepnej (rzep).
Opracowano już mundur będący następcą 124PI/MON i jest to wzór 123UT/MON (jeden z elementów umundurowania wz. 2010).
W toku produkcji dokonano jednej zmiany. Gdzieś w latach 2007-2008 oznaki przynależności państwowej (814A/MON) zaczęły być mocowane na odcinki taśmy samoszczepnej a nie przyszywane.
Mundur składa się z trzech części: bluzy, spodni długich i spodni krótkich.
W mundurze wprowadzono szereg zmian w stosunku do wzoru 124/MON.
Bluza:
 • wprowadzono kieszenie wewnętrzne,
 • usunięto kieszeń dolną z lewego rękawa,
 • wyeliminowano ściągacz w pasie,
 • wydłużono rozporki w rękawach i dodano w nich zapięcie na jeden guzik,
 • kieszenie zewnętrzne zapinane są na odcicki taśmy samoszczepnej a nie guziki,
 • dodano odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) na identyfikator z nazwiskiem.
Spodnie:
 • usunięto kieszeń na nóż,
 • liczbę kieszeni udowych zmniejszono do dwóch i przesunięto je na bok,
 • wprowadzono elementy pod stopy,
 • taśma do regulacji obdowu nogawki wciągnięta jest w dwie dziurki a nie jedną (zmieniono też ich położenie),
 • ściągacze złożone z dwóch ramek metalowych zastąpiono ściągaczami klamerkowymi,
 • kieszenie udowe są zapinane na odcinki taśmy samoszczepnej a nie na guziki, dodatkowo usunięto kontrfałdy.
Spodnie krótkie:
 • zmieniono ściągacze do regulacji obwodu w pasie.
Warto zwrócić uwagę na to, że w mundurze 124PI/MON nie jest już wykorzystywana tkanina podszewkowa.

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Bluza posiada zaszewki piersiowe. Nad górną kieszenią na wysokości piersi na prawym przodzie naszyty odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa o wymiarach 10cm x 2.5cm) do przypięcia identyfikatora z nazwiskiem. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła umiejscowiony na prawym przodzie oraz dziurkę odzieżową umiejscowioną na lewym przodzie skośnie w stosunku do krawędzi przodu. Rękawy dwuczęściowe z rozporkami w szwach łokciowych zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki bez godła. W górnej części rękawów naszyte oznaki przynależności państwowej flagi RP ( wersja 1) lub naszyte odcinki taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) do mocowania wcześniej wymienionych flag (wersja 2). W wierzchnich częściach rękawów przy mankietach założono po trzy zakładki skierowane do szwu łokciowego. Szwy wszycia rękawów oblamowane taśmą konfekcyjną. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Pod pachami znajduje się po 8 dziurek-wywietrzników. Plecy do linii piersi wzmocnione dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Sztywność poszczególnych elementów bluzy zwiększono poprzez użycie wkładów odzieżowych (tkanina z naniesionym klejem): 45706/90 (100% bawełna) i 45001/90 (bawełna 53%, poliakrylonitryl 41%, wiskoza 6%) - kołnierz, stójka; 45001/90 - wypustka kieszeni wewnętrznej górnej, patki kieszeni zewnętrznych.
Bluza posiada łącznie dziesięć kieszeni.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z mieszkami od strony szwu bocznego. Na kieszeni naszyte dwa odcinki taśmy samoszczepnej o wymiarach 4x2.5cm. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Kieszeń zapinana na patkę z naszytymi dwoma odcinkami taśmy samoszczepnej (część pętelkowa). Patka od wewnątrz podszyta tkaniną zasadniczą.
 • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa.
 • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej. Na kieszeni na lewym rękawie naszyty okrągły odcinek taśmy samoszczepnej o średnicy 70mm do mocowania oznaki rozpoznawczej.
 • Wewnątrz poniżej linii pasa na lewym przodzie znajduje się kieszeń typu pudełkowego na opatrunek osobisty zapinana na odcinek taśmy samoszczepnej o wymiarach 2.5 x 2.5cm.
 • Wewnątrz poniżej linii pasa na prawym przodzie znajduje się kieszeń typu pudełkowego na telefon zapinana na odcinek taśmy samoszczepnej o wymiarach 4 x 2.5cm.
 • Wewnątrz na wysokości piersi po jednej na prawym i lewym przodzie znajdują się kieszenie wpuszczane zapinane na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do zapięcia bluzy. Kieszenie posiadają własne worki tj. przód bluzy nie jest częścią worka kieszeni.

Wersje

Wersje bluzy wzoru 124PI/MON odróżnia od siebie sposób mocowania oznaki przynależności państwowej oraz kieszenie wewnętrzne dolne (cecha zależna od producenta). Znane są dwie wersje bluzy jednak ich ilość jest najprawdopodobniej tożsama z ilością (i różnicami między nimi) wersji bluzy 124Z/MON.
 1. Oznaka przynależności państwowej 814A/MON przyszyta do bluzy, kieszenie dolnych wewnętrzne jak w wersji pierwszej bluzy 124Z/MON
 2. oznaka przynależności państwowej 814A/MON mocowana na rzep, kieszenie dolnych wewnętrzne jak w wersji czwartej bluzy 124Z/MON.
Wariant Lata produkcji
1 2004 - 2007
2 2009

Spodnie długie

Spodnie o prostych nogawkach. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Imitacja pasa obłożona jest tkaniną zasadniczą podwiniętą u dołu po stronie wewnętrznej. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Spodnie zapinane na dwa średnie guziki bez godła umieszczone jeden pod drugim. Rozporek zapinany na trzy średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 7,5 cm każdy. Spodnie posiadają dwa ściągacze klamerkowe. Po wewnętrznej stronie pasa naszyte cztery guziki średnie bez godła do przypięcia szelek. Krok, kolana i okolice pośladków wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. U dołu nogawek w celu regulacji obwodu wykonany tunel z wciągniętą taśmą konfekcyjną przez dwie pionowe dziurki umieszczone po środku przodu nogawki (równolegle do szwu bocznego spodni). Na szwach bocznych nogawek od strony wewnętrznej naszyte średnie guziki bez godła służące do mocowania elementu pod stopę składającego się z taśmy elastycznej i konfekcyjnej.
Spodnie posiadają łącznie cztery kieszenie.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
 • Po bokach na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane z mieszkami po bokach. Kieszenie zapinane są na patki z naszytymi dwoma odcinkami taśm (część pętelkowa) samoszczepnych (45x25mm). Patki kieszeni od wewnątrz spodni obszyte tkaniną zasadniczą. Rogi kieszeni są ścięte. W patkach zastosowano wkład odzieżowy 45001/90.

Wersje

Spodnie występują w jednej wersji.
Wariant Lata produkcji
1 2007 - 2009

Spodnie krótkie

Spodnie są identyczne z tymi wzoru 124Z/MON. Opis spodni podany przy opisie munduru 124Z/MON.

Modyfikacje

Żołnierze we własnym zakresie dokonywali różnych modyfikacji munduru polegających min. na:
 • naszyciu kieszenie na wysokości piersi i na ramionach pod skosem,
 • usunięciu kieszeni poniżej linii pasa,
 • obszyciu worka i patki kieszeni na ramionach większą ilością / większymi odinkami taśmy samoszczepnej,
 • skróceniu rękawów,
 • naszyciu kieszeni udowych pod skosem.

Należności

Pierwszym aktem prawnym który określa należność munduru polowego tropikalnego w kamuflażu pustynnym (tj. 124PI/MON) jest Decyzja nr 371 Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 grudnia 2003 roku w sprawie zaopatrywania w przedmioty zaopatrzenia mundurowego żołnierzy i pracowników wojska pełniących służbę lub zatrudnionych w Polskim Kontyngencie Wojskowym w składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku oraz rozliczenia żołnierzy i pracowników I zmiany tego Kontyngentu z przedmiotów zaopatrzenia mundurowego.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 3 czerwca 2004 roku w sprawie umundurowania i wyekwipowania oraz ubiorów cywilnych żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 147 Poz. 1548) przewiduje wydawanie mundurów polowych w kamuflażu pustynnym
 • żołnierzom zawodowym jednostek specjalnych (JW 2305, JW4101 i pododdział specjalny Marynarki Wojennej ),
 • żołnierze zawodowi Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych, Sił Reagowania i jednostek międzynarodowych NATO, Partnerstwa dla Pokoju i ONZ na okres wykonywania zadań poza granicami kraju w strefach zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej
 • .
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 marca 2005 roku w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 74 Poz. 656) przyznaje w ramach należności mundurów polowych w kamuflażu pustynnym żołnierzom służby czynnej grup wymienionych powyżej.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 22 sierpnia 2006 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania i wyekwipowania oraz ubiorów cywilnych żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 163 Poz. 1151) oraz Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 14 listopada 2006 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania i wyekwipowania oraz ubiorów cywilnych żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz. U. Nr 223 Poz. 1633) wymienia następujące grupy którym przyznaje się munduru polowe w kamuflażu pustynnym:
 • żołnierze zawodowi JW 2305 i pododdziału specjalnego Marynarki Wojennej,
 • żołnierze zawodowi pełniący służbę w ataszach obrony, dowództwach NATO oraz wyjeżdżający służbowo za granicę w strefach: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej,
 • żołnierze zawodowi Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych, sił zdolnych do przerzutu i jednostek międzynarodowych NATO, Partnerstwa dla Pokoju i ONZ oraz oddziałów i pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach międzynarodowych na okres wykonywania zadań poza granicami kraju w strefach: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej (z wyjątkiem PKW UNDOF i UNIFIL)
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 6 kwietnia 2007 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy czynnej służby wojskowej (Dz. U. Nr 79 Poz. 535). Mundur pustynny przewidziano dla:
 • żołnierze służby czynnej JW 2305 i pododdziału specjalnego Marynarki Wojennej,
 • żołnierze służby czynnej pełniący służbę w ataszach obrony, dowództwach NATO oraz wyjeżdżający służbowo za granicę w strefach: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej,
 • żołnierze służby czynnej Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych, sił zdolnych do przerzutu i jednostek międzynarodowych NATO, Partnerstwa dla Pokoju i ONZ oraz oddziałów i pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach międzynarodowych na okres wykonywania zadań poza granicami kraju w strefach: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej (z wyjątkiem PKW UNDOF i UNIFIL)
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 16 marca 2010 roku w sprawie umundurowania i wyekwipowania oraz ubiorów cywilnych żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych. (Dz. U. Nr 50 Poz. 302) przewiduje mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym dla:
 • żołnierze zawodowi pełniący służbę w ataszach obrony, dowództwach NATO, Departamencie Wojskowych Spraw Zagranicznych oraz wyjeżdżający służbowo za granicę w strefach: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej,
 • żołnierze zawodowi Wojsk Lądowych i Sił Powietrznych, wchodzących w skład Polskich Kontyngentów Wojskowych, sił zdolnych do przerzutu i jednostek międzynarodowych NATO, Partnerstwa dla Pokoju i ONZ oraz oddziałów i pododdziałów biorących udział w ćwiczeniach międzynarodowych na okres wykonywania zadań poza granicami kraju w strefach: zwrotnikowej, podzwrotnikowej i tropikalnej
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 9 maja 2012 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie umundurowania oraz wyekwipowania żołnierzy zawodowych i kandydatów na żołnierzy zawodowych (Dz.U. 2012 poz. 606) sprowadza mundur 124PI/MON (mundur polowy tropikalny w kamuflażu pustynnym) do roli dozwolonego zamiennika dla munduru polowego tropikalnego w kamuflażu pustynnym wz. 2010.
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 października 2014 r. w sprawie umundurowania i wyekwipowania żołnierzy zawodowych i żołnierzy pełniących służbę kandydacką ( Dz.U. 2014 poz. 1615) nadal dopuszcza wydawanie munduru polowego letniego za mundur polowy letni wz. 2010. Załącznik nr 2 do tego rozporządzenia określa dzień 31 grudzień 2018 roku jako ostatni dzień w którym mundur polowy letni można wydawać jako zamiennik.

Misje zagraniczne

Autorowi udało się zidentyfikować następujące misje zagraniczne na których był używany mundur 124PI/MON:
 1. PKW EUFOR RD Congo,
 2. UNDOF,
 3. UNIFIL,
 4. PKW Afganistan,
 5. PKW Irak,
 6. PKW Czad,
 7. EUTM Mali.

Zamówienia

W latach 2004-2010 zamówiono co najmniej (kpl.): 130 637.

Bibliografia

 • Dokumentacja techniczno-technologiczna munduru 124PI/MON. WOBWSM.