Mundur polowy wz. 2010

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

123UL/MON

Produkcja* 2012 - 2016
Zastąpił 124Z/MON
Zastąpiony przez -
Nadruki maskujące / kolory Pantera
Tkaniny zasadnicze
 • US-21
Producenci Arlen, Elremet, Ima, Wybrzeże

123UP/MON

Produkcja* 2012 - 2015
Zastąpił 127A/MON
Zastąpiony przez -
Nadruki maskujące / kolory Pantera
Tkaniny zasadnicze
 • US-22
Producenci Elremet, Ima, Kama, Unifeq, Wybrzeże

123UT/MON

Produkcja* 2012 - 2013
Zastąpił 124PI/MON
Zastąpiony przez -
Nadruki maskujące / kolory Pustynna pantera
Tkaniny zasadnicze
 • US-21
Producenci Wybrzeże
Mundur polowy wz. 2010 jest modyfikacją drugiego prototypu munduru polowego wz. 2008. Zmiany oznaczenia z wz. 2008 na wz. 2010 dokonano w 2011 roku.
Mundur występuje w czterech wersjach różniących się między sobą użytą tkaniną zasadniczą i nadrukiem maskującym:
 • Mundur polowy 123UP/MON - tkanina US-22/1, nadruk pantera,
 • Mundur polowy letni 123UL/MON - tkanina US-21, nadruk pantera,
 • Mundur polowy tropikalny 123UT/MON - tkanina US-21, nadruk pustynna pantera,
 • Mundur polowy specjalny 123SP/MON - tkanina USP-1/1, nadruk pantera.

Bluza

Zmiany w stosunku do wersji drugiej bluzy munduru wz. 2008:
 • zapięcie mankietów przez użycie odcinków taśmy samoszczepnej a nie guzików
 • zapięcie kieszeni w dolnej części lewego rękawa na klapkę i odcinek taśmy samoszczepnej
 • wydłużenie kieszeni w dolnej części lewego rękawa.
Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła i odcinek taśmy samoszczepnej (50x25mm) kryte listwą. Kołnierz w formie stójki zapinany na odcinek taśmy samoszczepnej (70x40mm) Nad górną kieszenią na wysokości piersi na prawym przodzie naszyty odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa o wymiarach 10cm x 2.5cm) do przypięcia identyfikatora z nazwiskiem. Na lewym przodzie na wysokości piersi naszyta patka zapinana na odcinek taśmy samoszczepnej (40x25mm) do zamocowania pochewki z oznaką stopnia. Rękawy dwuczęściowe. Rękawy zakończone mankietami posiadającymi patki do regulacji obwodu. W górnej części rękawów naszyte naszyte odcinki taśmy samoszczepnej do mocowania oznak przynależności państwowej (814A/MON). Tył jednoczęściowy z mieszkami po bokach które zapewniają swobodę ruchów. W spodniej części rękawów przy wszyciu znajduje się po 6 dziurek-wywietrzników.
Bluza posiada łącznie dziewięć kieszeni.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie skośnie naszyte kieszenie z mieszkami od strony szwu bocznego i u dołu. Na kieszeni naszyty jest odciek taśmy samoszczepnej o wymiarach 12x2.5cm. W mieszku u dołu znajduje się otwór drenażowy. Kieszeń zapinana na patkę z naszytymi dwoma odcinkami taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) o wymiarach 50x25mm. Wewnątrz kieszeni przy jej górnej krawędzi do przodu przyszyto (w czterech miejscach) tasiemkę do mocowania drobnych przedmiotów.
 • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni z mieszkami od strony szwu łokciowego i u dołu. Kieszeń zapinana jest na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do szwu łokciowego. Na pudełku kieszeni naszyto odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) o wymiarach 10x10 cm.
 • W szew kieszeni wymienionych powyżej od strony szwu łokciowego wszyte są kieszenie na światło chemiczne.
 • U dołu lewego rękawa naszyto kieszeń nakładaną z przegródką. Zapinaną na patkę z odcinkiem taśmy samoszczepnej (część haczykowa o wymiarach 70x30mm) i odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa o wymiarach 70x60mm).
 • Na łokciach naszyte są kieszenie na ochronne wkłady piankowe. Kieszenie zapinane są od góry przy użyciu taśmy samoszczepnej. W dolnej krawędzi kieszeni znajduje się przerwa materiału (długość 25mm).

Wersje

Bluza występuje w jednej wersji.

Spodnie

Zmiany w stosunku do wersji drugiej munduru wz. 2008:
 • zmiana sposobu zapięcia kieszeni udowych
 • eliminacja kieszeni na pośladkach (uznano, że są rzadko używane i powodujące negatywne nawarstwienie tkaniny na pośladkach)
 • eliminacji kieszeni na łydkach (uznane za zbędne)
Spodnie o prostych nogawkach. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Imitacja pasa obłożona jest tkaniną zasadniczą podwiniętą u dołu po stronie wewnętrznej. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Spodnie zapinane na dwa duże guziki bez godła umieszczone jeden pod drugim (❷|②). Rozporek zapinany na trzy średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 9 cm każdy (7cm pomiędzy ryglami). Dół przytrzymywacza jest podwinięty i przeszyty w miejscu przyszycia przytrzymywacza do spodni tworząc uszko o długości 2cm. Spodnie posiadają dwa ściągacze klamerkowe z tworzywa sztucznego. Po wewnętrznej stronie pasa naszyte cztery guziki średnie bez godła do przypięcia szelek. Krok i okolice pośladków wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. U dołu nogawek w celu regulacji obwodu wykonany tunel z wciągniętą taśmą konfekcyjną przez dwie pionowe dziurki umieszczone po środku przodu nogawki (równolegle do szwu bocznego spodni). Na szwach nogawek od strony wewnętrznej naszyte średnie guziki bez godła służące do mocowania elementu pod stopę składającego się z taśmy elastycznej i konfekcyjnej.
W zestawie ze spodniami znajduje się pasek z taśmy polipropylenowej o szerokości 40mm z klamrą z tworzywa sztucznego.
Spodnie posiadają łącznie sześć kieszeni.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
 • Po bokach na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie typu pudełkowego z trzema zakładkami i mieszkiem od strony boku. Kieszenie zapinane są na patki z naszytymi dwoma odcinkami taśm (część pętelkowa) samoszczepnych (70x25mm). Na worku kieszeni naszyty odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) o wymiarach 160x25mm. Górna krawędź kieszeni jest ścięta pod skosem do przodu. Patka kieszeni przyszyta jest pod skosem.
 • Na wysokości kolan naszyto kieszenie na wkłady ochronne. Kieszeń zapinana jest od dołu na odcinek taśmy samoszczepnej o wymiarach 160x25mm.

Wersje

Spodnie wystepują w jednej wersji.

Misje zagraniczne

Autorowi udało się zidentyfikować następujące misje zagraniczne na których był używany mundur wz. 2010:
 1. EUFOR RCA (Republika Środkowej Afryki),
 2. PKW Afganistan,
 3. PKW KFOR,
 4. EUTM Mali.

Zamówienia

123UL/MON

W latach 2012-2016 zamówiono co najmniej (kpl.): 387 882 (dodatkowo opcjonalnie: 103 621).

123UP/MON

W latach 2012-2016 zamówiono co najmniej (kpl.): 566 795 (dodatkowo opcjonalnie: 136 552).

123UT/MON

W latach 2012-2017 zamówiono co najmniej (kpl.): 6 170 (dodatkowo opcjonalnie: 350).

123SP/MON

W roku 2012 zamówiono co najmniej (kpl.): 250.

Bibliografia

 • Raport WTO 06/2012, Adam Dubiel, Mundur polowy wz. 2010