Wstęp

Wstęp

Strona ta początkowo miała opisywać całość umundurowania i wyposażenia indywidualnego wojska polskiego od roku ok 1970. W związku z tym, że temat jest bardzo obszerny autor skupił się na opisie mundurów polowych.
Autor nie ukrywa, że dalszy rozwój strony jest uzależniony od zaangażowania odwiedzających. W jaki sposób możesz pomóc?
  • Posiadasz jakiś przedmiot zaopatrzenia mundurowego?. Proszę prześlij mi zdjęcia stempli / metek. Może to wpłynąć na zmianę ram czasowych jak i innych informacji prezentowanych na stronie.
  • Dysponujesz lepszymi zdjęciami niż te ze strony lub jesteś w stanie je wykonać? nie ukrywam, że fotograf ze mnie jak z koziej d*py trąba. Jeżeli masz czas i ochotę prześlij mi je.
  • Zauważyłeś jakiś błąd językowy / gramatyczny? Proszę daj mi o tym znać.
  • Jesteś w posiadaniu przedmiotów które nie zostały opisane na tej stronie? Przesyłając zdjęcia i najróżniejsze informacje wzbogacisz tę stronę ogromnie.
  • Jesteś / byłeś żołnierzem i posiadasz jakieś ciekawe informacje odnośnie służby mundurowej? Proszę podziel się.
  • Widzisz sposób na ulepszenie nawigacji / prezentacji treści na stronie? Czekam na wszelkie uwagi. Ta strona ma służyć Wam.
  • Jakaś informacja na stronie jest dla Ciebie nie jasna? Daj znać wspólnymi siłami to naprawimy.
  • Znasz kogoś kto pracował w zakładzie produkującym na rzecz wojska? Taka osoba może stanowić wielki zasób wiedzy dla tej strony.
  • Czegoś Ci na stronie brakuje? Nie wachaj się o tym napisać. Jestem osobą otawrtą na wszelką krytykę i sugestie.
  • Chcesz być na bieżąca ze zmianami na stronie? Daj mi o tym znać (do czasu jak wdrożę jakiś znośny newsletter).
Reasumując, każda informacja będzie pomocna. Zachęcam wszystkich odwiedzających do dzielenia się wiedzą. Dzięki Wam ta strona może zacząć stanowić poważne źródło informacji.
Bardzo proszę o zaznajomieniem się z treścią prezentowaną w tym artykule która wyjaśnia podejście autora do tematu jak i sposób pozyskiwania wiedzy prezentowanej na stronie.
Autor jest świadomy, że strona może zawierać sporo błędów i niedomówień

Tabela pod tytułem rozdziału wstępnego

Poniżej tytułu rozdziału wstępnego, z reguły znajduje się tabela z kilkoma informacjami dotyczącymi opisywanego wzoru. Wszystkie znajdujące się w niej informacje, określane są na podstawie zidentyfikowanych egzemplarzy danego wzoru.

Rogi u dołu

W podrozdziale traktującym o kieszeniach, można znaleźć informacje o rogach kieszeni. Informacja ta dotyczy rogów u dołu kieszeni.
Ścięte Nieścięte Zaokrąglone

Wersje

Ramy czasowe dla wersji powstały na podstawie zidentyfikowanych egzemplarzy wzoru. Może się zdarzyć, że ramy te, nie pokrywają się z innymi datami podanymi w tekście. Może mieć to miejsce na przykład w momencie kiedy wiadomo, że w roku 2000 produkowano dany wzór ale konkretną wersję zidentyfikowano najpóźniej z roku 1999.

Zapięcie pasa

Cyfra na czarnym tle oznacza ilość guzików w "kolumnie", natomiast liczba na białym tle, analogiczną ilość dziurek odzieżowych. Znak '|' oznacza rozcięcie pasa (zasadniczo postać prezentowana po prawej stronie jest negatywem tej po lewej). Znaki po lewej stronie znaku '|' określają układ guzików i dziurek odzieżowych na prawym przodzie spodni. Przykładowo, dla spodni wzoru 4652 na prawym przodzie spodni, patrząc od lewej są dwa guziki jeden pod drugim i dziurka odzieżowa obok nich, czyli zapis będzie wyglądał następująco: ❷①|②❶.

Zamówienia

Wszystkie dane odnośnie zamówień wojskowych, powstały na podstawie żmudnej lektury Biuletynu Zamowień Publicznych, informacji dostępnych na stronach: Agencji Mienia Wojskowego, Regionalnych Baz Logistycznych i innych jednostek wojskowych. Lista ta z reguły pokrywa tylko część rzeczywistych zamówień.