Kurtka polowa 5770A

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1988 - 1991
Zastąpił 5636
Zastąpiony przez 130/MON
Nadruki maskujące / kolory Mora, , Mora czarna, Puma
Tkaniny zasadnicze
  • US-13
Producenci Conres, Gambo, Gracja, North, Poldres, Rafio, Warmia (Mrągowo) ZPO nr 47, ZPO nr 51, ZPO w Lublinie, ZPO w Mszczonowie
Kurtka polowa 5770A jest głęboką modernizacją wzoru 5636. Od razu w oczy rzuca się wyliminowanie podpinki kocowej z charakterystycznym kołnierzem z tkaniny futerkowej. Zmieniono również sposób dopasowania obwodu w pasie, zapięcie kieszeni wewnętrznej, zapięcie pod kołnierzem i konstrukcję samego kołnierza. Wprowadzono wzmocnienia łokci.

Afganistan

Na mocy porozumienia podpisanego 30 października 2008 roku w Ghazni, Narodowej Armii Afganistanu przekazano min. 3000 kurtek polowych wz. 89 puma z podpinką.

Kurtka

Kurtka zapinana jest na 4 duże guziki bez godła kryte listwą. Krawędź listwy zapięcia oddalona od krawędzi przodu bluzy o ok. 1,5cm. Do zapięcia kurtki pod szyją służą 2 duże guziki bez godła (po jednym na każdym przodzie). Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Przody jednoczęśćiowe. Rękawy dwuczęściowe. Rękawy na końcu od wewnątrz posiadają przy szwach wszyte listewki z dwoma dziurkami odzieżowymi. Kurtka posiada na stałe wszyte odcieplenie pikowane z włókniny puszystej igłowanej o masie powierzchniowej 100 g/m2 dwustronnie obłożonej włókniną płaską i jedsnotronnie tkaniną podszewkową. W talii wykonano tunel w który wciągnięto sznurek służący do regulacji obowdu. Na szwach barkowych (wszywane razem z kulą rękawów) znajdują się naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem wersja 1 lub pojedyncze małe kryte guziki bez godła lub z godłem wersja 2. Kurtka posiada wewnątrz (nie licząc rękawów) 13 dziurek odzieżowych do przypięcia podpinki umieszczonych na listewce. Listewka ta składa się z tkaniny zasadniczej od zewnątrz i od wewnątrz.. Na wysokości pasa przyszyto dwa przytrzymywacze o długości 7cm. Łokcie są wzmacniane od wewnątrz. Na plecach znajdują się mieszki zwiększające swobodę ruchów.
Kurtka posiada łącznie cztery kieszenie:
  • na przodach poniżej linii pasa znajdują się dwie kieszenie wpuszczane zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła,
  • w górnej części lewego rękawa naszyta kieszeń nakładana z kontrfałdą zapinana na jeden średni guzik bez godła,
  • na lewym przodzie na wysokości piersi znajduje się kieszeń wpuszczana zapinana na jeden średni guzik bez godła zapinany na zapinkę.

Wersje

Kurtka występuje w dwóch wersjach różniących się od siebie sposobem zapięcia naramienników.
Wariant Lata produkcji
1 1988 - 1989
2 1990 - 1991

Podpinka

Podpinka składa się z włókniny puszystej igłowanej obustronnie obłożonej włókniną płaską oraz podszewkami tkaninową i dzianinową (całość przepikowana). Wyjątkiem jest miejsce pod pachami gdzie użyto wyłącznie tkaninę podszewkową. W rękawach użyto włókninę puszystą igłowaną o masie powierzchniowej 100g/m2 natomiast w pozostałych miejscach użyto włókniny o masie 250 g/m2.
Przy końcach rękawów wszyto dodatkowy "wewnętrzny rękaw" który w obwodzie ma wszytą gumę elastyczną. Po zewnętrznej stronie na szwach bocznych naszyte po dwa średnie guziki bez godła do przypięcia do kurtki.
Z tyłu podpinki na szerokość tyłu wszyta guma elastyczna. Krawędzie podpinki obłożone są lamówką.

Bibliografia