Mundur polowy 4652

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1980 - 1990
Zastąpił 5637
Zastąpiony przez 4605
Nadruki maskujące / kolory Mora, Mora czarna, Puma
Tkaniny zasadnicze
 • US-13
 • US-9
Producenci Confex, Emfor, Poldres, ZPO w Mszczonowie
Mundur polowy 4652 jest głęboką modernizacją wzoru 5637. W bluzie usunięto kieszeń na ramieniu, wyeliminowano rozporki u dołu, zmieniono konstrukcję tyłu oraz sposób zapięcia pod szyją. Zapięcie bluzy składa się z dwóch warstw tkaniny zasadniczej a nie jednej warstwy tkaniny zasadniczej i jednej tkaniny podszewkowej. Dodano możliwość regulacji obwodu bluzy poprzez sznurek wciągnięty w tunel. W spodniach podwójne gumy pod stopy zastąpiono pojedynczymi taśmami, wyeliminowano kieszeń "zegarówkę", inaczej wyprofilowano odcięcie nogawki w które wpuszczono worek kieszeni i zmieniono konstrukcję pasa. Warto zauważyć, że bluza 4652 jest ostatnią seryjnie produkowaną która posiada niekryte guziki z godłem przy kieszeniach na piersi, naramiennikach i mankietach.
Gdzieś w połowie 1986 roku rozpoczęto stosowanie wszywek rozmiarowych.
Mundur polowy 4652 znajdował się w użyciu przynajmniej do roku 1999.

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła kryte listwą. Listwa zapięcia jest oddalona od krawędzi bluzy o 1cm. Możliwe jest zapięcie bluzy pod szyją na jeden średni guzik bez godła umiejscowiony na prawym przodzie oraz dziurkę odzieżową umiejscowioną na lewym przodzie skośnie w stosunku do krawędzi przodu. Rękawy dwuczęściowe z klinem i rozporkami w szwach łokciowych. Rękawy są zakończone mankietami zapinanymi na pojedyncze średnie guziki z godłem. Na szwach barkowych naszyto naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Bluza posiada podszewkę bawełnianą (DK 1/80) sięgającą cześciowo obłożenia dołu na przodach oraz sięgającą linii pasa tyłu. W pasie regulacje obwodu umożliwia taśma wciągnięta w tunel. Z tyłu bluzy na wysokości pasa przyszyte dwa przytrzymywacze pasa o długości 7cm. Sztywność kołnierza i stójki zwiększona poprzez użycie wkładu odzieżowego (płótno z klejem): 45007/90 i 45020/80.
Bluza posiada łącznie pięć kieszeni.
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami. Rogi kieszeni u dołu są ścięte. Patka kieszeni jest zapinana na dziurkę odzieżową i mały guzik z godłem.
 • Wewnątrz na podszewce na lewym przodzie naszyta jest kieszeń nakładana zapinana na dziurkę odzieżową i jeden średni guzik bez godła.
 • Wewnątrz na podszewce na prawym przodzie poniżej linii pasa naszyta jest kieszeń opatrunkowa zapinana na dziurkę odzieżową i jeden średni guzik bez godła.
 • Wewnątrz na podszewce na prawym przodzie powyżej linii pasa naszyta jest kieszeń opatrunkowa zapinana na zapinkę i jeden średni guzik bez godła.

Wersje

Bluza występowała tylko w jednej wersji.
Wariant Lata produkcji
1 1985 - 1990

Spodnie

Spodnie o nogawkach zwężanych ku dołowi zakończonych rozporkami. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Góra spodni wszyta jest w pasek którego lewy koniec wydłużony jest poza krawędź rozporka. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Zapięcie spodni stanowią dwa guziki średnie bez godła umieszczone jeden pod drugim i jeden guzik średni bez godła obok tych dwóch umieszczony od strony rozporka ❷①|②❶. Rozporek zapinany na trzy lub cztery (w zależności od rozmiaru) średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 4,5 cm każdy. Dolny koniec przytrzymywacza wpuszczony jest w szew łączący pasek z nogawką i poniżej paska przymocowany jest rygielkiem maszynowym. Do regulacji obwodu w pasie służą dwa ścigacze zapinane na ramki metalowe. Dłuższy koniec ściągacza naszyty jest pod przytrzymywaczem pasa znajdującym się przy szwie bocznym. Krótszy koniec (do którego przymocowane są ramki metalowe) jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni. Kolana wzmocnione od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Krok wzmocniony jest tkaniną podszewkową. Dół nogawek obszyty taśmą bawełnianą. W szwy odszycia dołu wpuszczone są końce taśmy pod stopę. Jeden koniec wszyty jest przy rozporku a drugi przy szwie krokowym. U dołu nogawek wykonane są po dwie zaszewki (jedna na przodzie a druga na tyle). Pas usztywniony jest wkładem odzieżowym (płótno z klejem 45020/80). Dół nogawek podszyty jest tasiemką.
Spodnie posiadają łącznie pięć kieszeni.
 • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
 • Po bokach na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami. Kieszenie zapinane są na pojedyncze guziki średnie bez godła zapinany kryto na zapinkę z tkaniny podszewkowej zszytą z trzech stron (poza stroną od zewnątrz patki).
 • Kieszeń nakładana naszyta na worku prawej kieszeni wpuszczanej.

Wersje

Spodnie występowały w jednej wersji.
Cechą zależną od producenta jest zastosowanie dodatkowego wzmocnienia w szwie siedzeniowym łączącym przody w postaci tasiemki stębnowanej przez Confex.
Wariant Lata produkcji
1 1985 - 1990

Misje zagraniczne

Autorowi udało się zidentyfikować następujące misje zagraniczne na których był używany mundur 4652:
 1. UNIFIL,
 2. UNPROFOR.

Zamówienia

Brak danych o zamówieniach.

Bibliografia

 • Dokumentacja techniczno technologiczna - Mundur drelichowy wzór 4652. Z.P.O. Poldres w Żyrardowie. Żyrardów 1985.06.10