Mundur ćwiczebny marynarki wojennej 132/MON, Mundur ćwiczebny letni marynarki wojennej 132L/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

132/MON

Produkcja* 2012 - 2015
Zastąpił 125/MON, 126A/MON
Zastąpiony przez -
Nadruki maskujące / kolory Granatowy, Pantera
Tkaniny zasadnicze
  • US-22
Producenci Elremet

132L/MON

Produkcja* 2012 - 2015
Zastąpił ?
Zastąpiony przez ?
Nadruki maskujące / kolory Granatowy
Tkaniny zasadnicze
  • US-21
Producenci Elremet
Wzory 132/MON i 132L/MON różnią się między sobą wyłącznie tkaniną zasadniczą.
Pracę and nowym mundurem ćwiczebnym Marynarki Wojennej zostały rozpoczęte w czerwcu 2008 roku. 13 stycznia 2009 roku w Wojskowym Ośrodku Badawczo-Wdrożeniowym Słuzby Mundurowej odbyło się spotkanie, którego celem było opracowanie wymagań taktyczno technicznych dla nowego munduru ćwiczebnego MW.
Wstępne założenia zostały opracowane przez Dowództwo Marynarki Wojennej.
Na spotkaniu porównano dwie prozpozycję nowego munduru. Jedna została przygotowana przez służbe mundurową MW według wskazówek marynarzy a druga przez dziennikarzy prasy branżowej (Michał Sitarski, Mateusz Kurmanow - Nowa Technika Wojskowa, Adam Dubiel - Raport).
Dziennikarze zaproponowali dwie wersje munduru ćwiczebnego. Jedną przeznaczoną dla załóg okrętów a drugą dla jednostek brzegowych. Marynarze sceptycznie odnieśli się do kwestii takiego rozróżnienia.
Prozpozycje spisane podczas dyskusji zostały poddane ocenie przez porucznika Leopolda Tymanowskiego (ORP "Kondor"), bosmana sztabowego Pawła Gajdzisa (ORP "Lech"), bosmana Damiana Zbiciaka (Dywizjon Okrętów Rakietowych), starszego bosmanmata Mirosława Pierkarskiego (ORP "Pułaski").
Uzgodniono że punktem wyjścia dla nowoopracowywanego munduru będzie mundur polowy wz. 2008 (testowany przez sześć tygodni przez załogę okrętu ORP "Lech").
Podczas dyskusji podjęto ponadto następujące ustalenia:
  • powstaną dwie wersje różniące się wyłącznie tkaniną zasadniczą (całoroczna Frontiera-4, letnia - US-21)
  • nie będzie użyty żaden nadruk maskujący, tkanina będzie koloru "zbliżonego do morskiego"
  • bluza będzie zapinana na guziki z jednoczęściowym tyłem, dwuczęściowymi rękawaim i prostych przodach
  • kołnierz powinien miec postać stójki z możliwością wykładania
  • bluza będzie posiadała kieszenie zewnętrzne wyłącznie na rękawach zapinanie na zamki błyskawiczne
  • przewidziano użycie odcinków taśmy samoszczepnej do mocowania oznak (flagi RP dwa cm poniżej wszycia rękawów, stopień wojskowy i nazwisko na piersiach)
  • bluza bedzie posiadała wewnętrzne kieszenie na wysokości piersi zapinane na zamek błyskawiczny
  • negatywnie odnieśiono się do piankowych wkładów ochronnych (łokcie i kolana) i taśm odblaskowych
  • spodnie o prostym kroju nogawek
  • wzmocnienie na pośladkach
  • pojedyncze szlufki do pasa głównego w spodniach
  • regulacja obwodu w pasie przy użyciu klamry ściągającej
  • spodnie będa posiadały dwie kieszenie wpuszczane poniżej linii pasa, dwie duże kieszenie po bokach
  • w prawej kieszeni bocznej przewidziano kieszonki sekcyjne do przenoszenia drobnych przedmiotów natomiast w lewej wszytą gumę ułatwiająca przenoszenie narzędzi.
Testy prototypowej partii rozpoczęły się we wrześniu 2009 roku. W wyniku tych testów powstała druga wersja prototypowa munduru zatwierdzona we wrześniu 2010 roku a skierowana do testów w październiku 2010 roku. Testy drugiej partii zakończyły się w marcu 2011 roku.
Dziennikarze zaangażowani w opracowanie munduru ćwiczebnego zaproponowali WOBWSM użycie kamuflażu Szkwał, co jednak nie spotkało się aprobatą ośrodka.
Mundur ćwiczebny marynarki wojennej został wprowadzony do produkcji jako 132/MON a jego wersja letnia jako 132L/MON.
Powyższe zdjecia pochodzą ze strony Agencji lotniczej Altair.

Bluza

Bluza jest zapinana na cztery duże guziki bez godła i odcinek taśmy samoszczepnej (50x25mm) kryte listwą. Kołnierz w formie stójki zapinany na odcinek taśmy samoszczepnej (70x40mm). Na kieszeni na wysokości piersi na prawym przodzie naszyty odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa o wymiarach 10cm x 2.5cm) do przypięcia identyfikatora z nazwiskiem. Na kieszeni na wysokości piersi na lewym przodzie naszyty odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa o wymiarach 8cm x 7.5cm) do przypięcia oznaki stopnia. Rękawy dwuczęściowe. Rękawy zakończone mankietami posiadającymi patki do regulacji obwodu. W górnej części rękawów naszyte naszyte odcinki taśmy samoszczepnej do mocowania oznak przynależności państwowej (814A/MON). Tył jednoczęściowy z kontrafałdą wykonaną pośrodku. W spodniej części rękawów przy wszyciu znajduje się po 6 dziurek-wywietrzników.
Bluza posiada łącznie cztery kieszenie.
  • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie z mieszkami od strony szwu bocznego i u dołu. W mieszku u dołu znajduje się otwór drenażowy. Kieszeń zapinana na zamek błyskawiczny wszysty równolegle do zapięcia bluzy.
  • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni z mieszkami od strony szwu łokciowego i u dołu. Kieszeń zapinana jest na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do szwu łokciowego. Na pudełku kieszeni naszyto odcinek taśmy samoszczepnej (część pętelkowa) o wymiarach 10x10 cm.

Wersje

Bluza występuje w jednej wersji.

Spodnie

Spodnie o prostych nogawkach. Przody nogawek u góry są odcięte pod skosem. Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. Imitacja pasa obłożona jest tkaniną zasadniczą podwiniętą u dołu po stronie wewnętrznej. Spodnie zapinane na dwa duże guziki bez godła umieszczone jeden pod drugim (❷|②). Rozporek zapinany na trzy średnie guziki bez godła kryte listwą. W pasie naszytych jest siedem przytrzymywaczy pasa o długości 9 cm każdy (7cm pomiędzy ryglami). Dół przytrzymywacza jest podwinięty i przeszyty w miejscu przyszycia przytrzymywacza do spodni tworząc uszko o długości 2cm. W uszkach drugich przytrzymywaczy licząc od zapiecia spodni umieszczono półkółka tworzywowe. Spodnie posiadają dwa ściągacze klamerkowe z tworzywa sztucznego. Okolice pośladków wzmocnione od zewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. U dołu nogawek w celu regulacji obwodu wykonany tunel z wciągniętą taśmą konfekcyjną przez dwie pionowe dziurki umieszczone po środku przodu nogawki (równolegle do szwu bocznego spodni).
Spodnie posiadają łącznie cztery kieszenie.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.
  • Po bokach na wysokości ud umieszczono dwie kieszenie typu pudełkowego z mieszkiem od strony boku. Kieszeń zapinana jest na zamek błyskawiczny.

Wersje

Spodnie wystepują w jednej wersji.

Zamówienia

132MON

W latach 2012-2014 zamówiono co najmniej (kpl.): 24 600 (dodatkowo opcjonalnie: 3 900).

132L/MON

W latach 2012-2014 zamówiono co najmniej (kpl.): 24 600 (dodatkowo opcjonalnie: 3 900).

Bibliografia

  • Tomasz Szulejko. Przymiarka marynarki. Polska Zbrojna 2009, nr 7 (15 luty 2009)
  • Projekt nowego munduru ćwiczebnego MW RP , Agencja lotnicza Altair
  • Adam Dubiel. Jak wykuwa się mundur. Raport WTO 2008, nr 11