Kurtka polowa 130/MON

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1992 - 2008
Zastąpił 5613
Zastąpiony przez -
Nadruki maskujące / kolory , Pantera, Puma
Tkaniny zasadnicze
 • US-13
 • US-18
Producenci Elremet, Eltar, Emfor, Gambo, Gracja, Kama, Nowa Ruda, Poldres, Rafio, Rafio-2, Wybrzeże, ZPO w Mszczonowie, Z.P.O. Wałbrzych
Kurtka polowa 130/MON jest ostatnim wzorem kurtki polowej wprowadzonejw wojsku polskim.

Kurtka

Kurtka zapinana jest na 4 duże guziki bez godła kryte listwą (krawędź listwy zapięcia oddalona od krawędzi przodu bluzy o ok. 1,5cm.) oraz 1 duży guzik bez godłą u dołu. Do zapięcia kurtki pod szyją służą 2 duże guziki bez godła (po jednym na każdym przodzie). Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Przody jednoczęściowe z zakładkami piersiowymi. Rękawy dwuczęściowe zakończone rozporkami w szwie barkowym, zapinane na jeden średni guzik bez godła z regulacją dwustopniową (dwie dziurki odzieżowe). Kurtka posiada na stałe wszyte odcieplenie pikowane. W talii wykonano tunel w który wciągnięto sznurek służący do regulacji obowdu. Na szwach barkowych (wszywane razem z kulą rękawów) znajdują się naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła (wersje od 2) lub z godłem (wersja 1). Kurtka posiada wewnątrz 13 dziurek odzieżowych do przypięcia podpinki umieszczonych na listewce (dodatkowo w wersji 1 naszyto 6 zapinek do przypięcia podpinki kocowej (wersja 1)). Listewka ta składa się z tkaniny zasadniczej od zewnątrz i od wewnątrz. Na wysokości pasa przyszyto dwa przytrzymywacze o długości 7cm. Łokcie są wzmacniane od wewnątrz. Na plecach znajdują się mieszki zwiększające swobodę ruchów. W wersji 1 po spodniej części kołnierza naszyto 3 średnie guziki bez godła do przypięcia podpinki w wersji 1.
Kurtka posiada łącznie dziewięć kieszeni:
 • Z przodu na wysokości piersi znajdują się dwie kieszenie nakładane z kontrfałdami i mieszkami od strony szwu bocznego Kieszeń zapinana jest na pojedynczy mały guzik z godłem(wersja 1) lub dwa średnie guziki bez godła (wersja od 2) .
 • Kolejne dwie kieszenie o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione wyżej znajdują się z przodu poniżej linii pasa.
 • W górnej części każdego rękawa znajduje się po jednej kieszeni o konstrukcji identycznej jak kieszenie wymienione w punkcie pierwszym.
 • W dolnej części lewego rękawa naszyto kieszeń identyczną jak te powyżej ale bez mieszka i z zapięciem na jeden guzik.
 • Poniżej linii pasa przy łączeniu przodów z tyłem umieszczono dwie kieszenie wpuszczane zapinane na zamek błyskawiczny wszyty równolegle do zapięcia bluzy. Od strony wewnętrznej kieszeń zapinana jest na jeden średni guzik bez godła i dziurkę odzieżową.

Wersje

Kurtka występuje w ? wersjach. Różnice między poszczególnymi wersjami:
 • 1 a 2 - wyeliminowano zapinki i guziki do przypięcia podpinki w wersji 1 oraz wprowadzono zapięcie kieszeni zewnętrznych na dwa guziki (poza dolną kieszenią na ramieniu),
 • 2 a 3 - wprowadzono oznaki przynależności państwowej (Typ 1)
 • 3 a 4 - usunięto szlufki do pasa
 • 4 a 5 - wprowadzono oznaki przynależności państwowej (Typ 2)
 • 5 a 6 - wprowadzono oznaki przynależności państwowej (Typ 3)
Wariant Lata produkcji
1 1992
2 1994 - 1996
3 1996 - 1997
4 1997 - 2000
6 2001 - 2004

Podpinka

Podpinka występowała w dwóch wersjach. Wersja 1 to podpinka kocowa z kołnierzem z takniny futerkowej prawodpodobnie byłą ona identyczna z podpinką stosowaną do kurtki 5613. Wersja druga została opisana poniżej.

Podpinka w wersji drugiej

Podpinka pikowana. Pod pachami kliny wykonane z tkaniny podszewkowej. Rękawy dwuczęściowe zakończone ściągaczami z tkaniny dzianinowej. Przy ściągaczach po dwie pętelki służące do przypięcia podpinki do kurtki. Z tyłu podpinki na szerokość tyłu wszyta guma elastyczna. Krawędzie podpinki obłożone są lamówką. Tył i przody jednoczęściowe. Podpinka posiada rozcięcia u dołu w miejscu łączenia przodów z tyłem dzięki którym możliwy jest dostęp do dolnych kieszeni (tych zapinanych an zamek błyskawiczny od zewnątrz).

Zamówienia

W latach 2000-2008 zamówiono co najmniej (kpl. lub kurtek bez podpinki.): 407 002.

Bibliografia