Mundur ćwiczebny marynarski 5524

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane). W szczególności:

Wstęp

Produkcja* 1987 - 1990
Zastąpił ?
Zastąpiony przez 125/MON
Nadruki maskujące / kolory Granatowy
Tkaniny zasadnicze
  • 2117/E70/386
Producenci Confex
Najwczesniejszy znany egzemplarz pochodzi z roku 1990 jednak, że numer 5524 jest stosunkowo niski a wzór 5523 istniał już w 1963 roku jest jak najbardziej prawdopodobne, że mundur 5524 istniał już w latach 60. Analiza przepisów ubiorczych i tabel należności mundurowych wykazuje że wzór 5524 w ogóle mógł nie wejśc do użycia przed druga połową lat 80 (lub zaprzestano jego użycia gdzieś w latach 60). Munduru ćwiczebny ofcierski nie jest wymieniany w żadnym z poniższych dokumentów:
  • Cennik zaopatrzenia mundurowego, Mund. 70/86, Warszawa 1986
  • Przepisy ubiorcze żołnierzy wojska polskiego, Tom III-A, Mund. 45/71/III, 1972
  • Tabela należności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego w czasie pokoju, Mund. 47/73, Warszawa 1974.
Przedmiot "bluza ćwiczebna oficera marynarki wojennej" wymieniony jest w Zestaw należności przedmiotów zaopatrzenia mundurowego w czasie pokoju , Mund. 75/89, Warszawa 1989.

Bluza

Bluza nie posiadająca zapięcia, z kołnierzem marynarskim. Tył jednoczęściowy. U dołu bluzy na łaczeniu przoduz tyłem wykonano rozporki. W przodu wykonano dekolt. Rękawy dwuczęściowe z klinami zakończone imitacją mankietów (stębnówka). W szwach bocznych rękawów wykonano rozporki zapinane na dwa średnie guziki marynarskie. Łokcie wzmocnione są od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej.
Bluza posiada dwie kieszenie.
  • W odszyciu dekoltu wykonano dwie skośne kieszenie wpuszczane zapinane każda na zapinke i pojedyczny średni guzik bez godła.

Wersje

Bluza występowała w jednej wersji.

Spodnie

Spodnie o nohawkach prostych. Na pasku spodni naszyto siedem przytrzymywaczy o długości 52mm każdy. Spodnie zapinane na jeden średni guzik bez godła. Rozporek zapinany na trzy średnie guziki bez goda.Na przodach przy pierwszym przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni założone zakładki skierowane ku zapięciu spodni. W górnej części tyłów przy trzecim przytrzymywaczu licząc od zapięcia spodni wykonane zaszewki przełożone w kierunku boków. Kolana wzmacniane od wewnątrz dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Regulacja obowdu nogawek u dołu możliwa dzięki średniemu guzikowi bez godłą naszytym na szwach bocznych oraz dwóch dziurkach bieliźnianych wykonanych na przodach. Spodnie posiadają dwa ściągacze złożone z dwóch ramek metalowych. Dłuższy koniec jest przyszyty pod przytrzymywaczem przy zaszewce tyłu spodni (warto tutaj zauważyć że we wszystkich mundurach polowych końce były przyszyte odwrotnie). Szew siedzeniowy łączący przody wzmocniony tasiemką.
Spodnie posiadają dwie kieszenie.
  • Poniżej linii pasa umieszczono dwie kieszenie wpuszczane.

Wersje

Spodnie występowały w jednej wersji.

Bibliografia