Kurtka polowa 5636

Pomóż ulepszyć stronę. Poszę prześlij na adres uiwwpol@gmail.com jeżeli posiadasz jakiekolwiek informacje podnoszące wartość merytoryczną tej strony (oczywiście wszelkie inne uwagi są mile widziane).

Wstęp

Produkcja* 1973 - 1989
Zastąpił 5607
Zastąpiony przez 5770A
Nadruki maskujące / kolory Mora, Mora czarna
Tkaniny zasadnicze
  • US-3
  • US-9
Producenci Conres, Emfor, Poldres, Rafio, Warmia, Warmia (Mrągowo) ZPO nr 47, ZPO w Mszczonowie

Kurtka

Kurtka zapinana jest na 4 duże guziki bez godła kryte listwą. Krawędź listwy zapięcia oddalona od krawędzi przodu bluzy o ok. 1cm. Do zapięcia kurtki pod szyją służy 1 duży guzik z godłem zapinany na dziurkę odzieżową umiejscowioną prostopadle w stosunku do krawędzi przodu. Tył dwuczęściowy zszyty przez środek. Przody jednoczęśćiowe. Rękawy dwuczęściowe. Rękawy na końcu od wewnątrz posiadają przy szwach wszyte listewki z dwoma dziurkami odzieżowymi. Wierzchnia część rękawa na odcinku od dołu do wysokości nieco ponad łokciem podszyta dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej. Kurtka posiada podszewkę flanelową (początkowo) lub bawełnianą. w talii wszyto dwa odcinki gumy elastycznej (szer. ok. 35mm) o długości ok 14cm (kiedy nierozciągnięte). Środek odcinka przypada na szew boczny. Do spodniej częśći kołnierza przyszyto cztery średnie guziki bez godła służące do mocowania podpinki. Na szwach barkowych (wszywane razem z kulą rękawów) znajdują się naramienniki zapinane na pojedyncze średnie guziki z godłem. Kurtka posiada wewnątrz na przodach 16 dziurek odzieżowych do przypięcia podpinki. Wewnątrz kurtki na szwach barkowych znadjują się dwa średnie guziki bez godła służące do przypięcia podpinki (przez przerwę materiału w podpince do górnych częśći obłożeń przodów). Cześć wierzchnia rękawa (nie na całej długości) wzmocniona (dodatkową warstwą tkaniny zasadniczej ?).
Kurtka posiada łącznie cztery kieszenie:
  • na przodach poniżej linii pasa znajdują się dwie kieszenie wpuszczane zapinane na pojedyncze średnie guziki bez godła,
  • w górnej części lewego rękawa naszyta kieszeń nakładana z kontrfałdą zapinana na jeden średni guzik bez godła,
  • na lewym przodzie na wysokości piersi znajduje się kieszeń wpuszczana.
Kurtka posiadała podszewki początkowo wykonane z flaneli a potem z bawełny (zmiana nastąpiła w 1977 roku).
Wersje Kurtka występowała w trzech wersjach:
  1. spodnia części kołnierza z dwóch kawałków z przeszyciem, sześciokątny (jak np. w 5636 5622) pasek służący do zapięcia kurtki pod szyją,
  2. spodnia części kołnierza z dwóch kawałków z przeszyciem, prostokątny pasek służący do zapięcia kurtki pod szyją,
  3. spodnia części kołnierza z jednego kawałka bez przeszycia, prostokątny pasek służący do zapięcia kurtki pod szyją,
Wariant Lata produkcji
1 1973 - 1975
2 1977 - 1989
3 1987 - 1988

Podpinka

Podpinka kocowa z kołnierzem z tkaniny futerkowej koloru brązowego lub czarnego. Kołnierz zapinany jest na haftkę. Przody jednoczęściowe. Tył dwuczęśćiowy (wersja 1) lub jednoczęściowy (wersja 2). Pod pachami znajdują się wstawki z tkaniny bawełnianej. Część spodnia kołnierza obszyta tkaniną zasadniczą. Rękawy zakończone rozporkiem. Na rozporku naszyty średni guzik bez godła służący do przypięcia podpinki do kurtki. Obwód rękawa regulowany przy pomocy dziurki odzieżowej i dwóch średnich guzików bez godła.

Wersje

Podpinka występuje w dwóch wersjach różniących się między sobą liczbą częśći z których składa się tył i kształtem zapinki po środku spodniej części kołnierza. W wersji pierwszej zapinka ma kształt znany z kurtki 5607, 5607 A 5622.
Wariant Lata produkcji
1 1974 - 1975
2 1976 - 1987

Bibliografia